… zgodbice dokazano spobujajo rast in razvoj otrok. Junaki iz knjig lahko postanejo otrokovi prijatelji, od njih se lahko veliko naučijo, saj se pogosto zgodi, da se otroci z junaki in njihovimi strahovi ter lastnostmi povsem poistovetijo. Pomembno je, da starši vedo, da so knjige zelo dragocen vir informacij za razvijajočega otroka.

Knjige za otroke so pravzaprav zabavno učno orodje, preko katerega otrok krepi svojo samozavest in sposobnost osredotočenosti ter se nauči, kako primerno uravnavati svoja čustva. Če je le mogoče, otroku čim pogosteje berite; zgodbica za lahko noč mora postati del večerne rutine. Če vam uspe kakšno zgodbico prebrati tudi čez dan, pa še toliko bolje …

Samozavest

Ko branje uvedete kot nekaj povsem običajnega, otroka naučite, da je branje vrednota. Skozi odraščanje ga spremljajo zgodbice in knjige, zato kmalu pokaže zanimanje za branje. Počasi začne povezovati dele vsebine z ilustracijami, potem pa besede s črkami. Otroci, ki znajo tekoče (glasno) brati, kažejo višjo stopnjo samozavesti od otrok, ki ne berejo tekoče. Samozavest jim koristi v šoli, ko se igrajo s svojimi sovrstniki, saj večkrat sami dajo pobudo za igralne dejavnosti. Skozi zgodbice otrok krepi zaupanje vase, saj pridobiva znanje o tem, kako določene stvari potekajo na drugem koncu sveta (npr. kitajske zgodbice otroka učijo o navadah na Kitajskem).

Upravljanje čustev

Ko otroci uživajo v zgodbah, ki vsebujejo podobne občutke, s katerimi se sooča otrok, jim to pomaga razumeti in sprejeti njihove občutke.  Zgodbiceh jim tako pomagajo razumeti, da na svetu niso sami in da imajo tudi drugi čustva, ki jih morajo izraziti. Ko spremljajo, kako se odzivajo junaki v zgodbicah, jim to da idejo za upravljanje svojih čustev (če otrok posluša zgodbico o tem, kako ga je strah zdravnika, se lahko veliko nauči od glavnega junaka, ki ga je ravno tako strah, vendar mu uspe strah premagati). Otrokom takšne zgodbice dajo idejo, kako naj se naslednjič vedejo sami, zato pozitivno vplivajo na razvoj čustvene inteligentnosti otroka.

Jezik in učenje

Zgodbe so odlična pot, na kateri se otrok uči novih besed in izrazov. Skozi branje – za malčke so to slikanice, pozneje pa bolj kompleksne zgodbe (npr. Pika Nogavička) – otrok v svoj besedni zaklad dodaja nove besedne zveze. Zgodbe otrokom pomagajo, da se naučijo pojmov in zahtevnejših konceptov. Samo pomislite, kako zahteven koncept je prepoznavanje barv ali oblik; to je nekaj neoprijemljivega in je lahko za malčkove možgane velik izziv. Skozi didaktične knjige malčki spoznavajo oblike, smeri in številke, pa tudi časovne pojme. Knjige malčke učijo najbolj osnovnih stvari: imen predmetov, vsakodnevnih opravila in pravil vedenja.

Psihološke vrednote

Zgodbe učijo otroke tudi kompleksnejših psiholoških konceptov, kot je deljenje ali sočutje. Prav tako so določene knjige (ki so spisane prav s tem namenom) lahko orodje, s pomočjo katerega otroci predelujejo travmatične izkušnje (npr. ločitev staršev, nočne more). Domišljijski svet iz knjig, ki temelji na resničnih dogodkih, otrokom pomaga razumeti, kako raznoliko je življenje in kako se njihovo življenje lahko razlikuje od življenja drugih ljudi.

Najbolj čudovito je to, da učenje skozi zgodbe poteka na najbolj naraven način. Otrok nima občutka, da gre za učno izkušnjo, zato se informacije in izkušnje hitreje zapišejo v njegove možgane. Ker ne gre za dejansko učenje, se otrok uči skozi zgodbice – brez odpora sprejema vsebino, na podlagi katere oblikuje svoje vrednote in prepričanja.

Sprostitev

Branje zgodbe je prijetna oblika sproščanja, ki umiri možgansko valovanje. Prav zato je priporočljivo, da otroku berete pred spanjem. S tem otrok sprosti stres in napetost, ki ji je bil izpostavljen čez dan. Otrok se tako vsaj za nekaj časa povsem posveti domišljiji. Otroci uživajo, ko večkrat slišijo eno in isto zgodbico (četudi se vam zdi, da ste jo prebrali že stokrat). S tem se krepi njihov spomin, znana vsebina pa jim daje občutek varnosti. Pri rimah se še posebej uživajo (zelo dobri so Zupančičevi Mehurčki), saj prijazen ritem besed spodbuja občutek notranjega miru.

Razvoj domišljije

Zgodbe pomagajo pri razvoju otrokove domišljije, različni svetovi (drugi planeti in eksotične dežele ter zmaji in palčki s posebnimi močmi) otroke spodbujajo, da tudi sami uvajajo nove ideje. To pozitivno vpliva na sposobnost vizualizacije, ki jo psihologi povezujejo z odločnostjo pri doseganju zastavljenih ciljev. Čudovita lastnost zgodb je tudi to, da so lahko povsem realistične ali izmišljene, da so lahko glavni junaki marsovci ali ljudje.

Kot vidite, so zgodbice za otroke resnično zelo pomembne. Pozitivno vplivajo na toliko elementov pri odraščanju in vzgoji, da bi morale biti del otroštva prav vsakega otroka. Prav posebne zgodbice, ki otroku pomagajo pri predelovanju najpogostejših psiholoških nalog (npr. nočne more, opustitev dude, izpadi trme …), so vam na voljo v priročniku Zdravilne zgodbice.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj