Nekateri ste si že zadali goro novoletnih zaobljub, ki vključujejo tudi bolj zdrav način življenja. Zdrava prehrana je pomembna, kot vsakodnevna življenjska zaobljuba, in ne le novoletna, zato so spodnji nasveti primerni prav za vse. Vemo, vemo; čeprav ste si že večkrat obljubili, da se boste odrekli sladkorju, zmanjšali obroke, jedli več sadja in zelenjave, in prenehali grizljati slane prigrizke (ali pred spanjem pojesti celo banjico sladoleda), vam je večkrat spodletelo.

PREBERITE TUDI: To so razlogi, da ne zdržimo na dieti

Resna namera brez načrta in strategije pač ne more biti uspešna. Imejte v mislih, da ne traja dolgo, da navado posvojite, da samodejno postane del vašega življenja. Navade imamo ljudje namreč radi, saj jih počnemo brez kakšnega posebnega truda. Neka raziskava naj bi ugotovila, da traja le 66 dni, da neko početje postane navada, zato le pogumno! Če boste novo leto nadaljevali z mišljenjem, da je sprememba vaših navad (in ne hitre, čudežne diete) točno to, kar potrebujete, ste že na pravi poti.

1. Jejte ‘mavrično’

Vsako sadje in zelenjava ima različne barve, saj vsebujejo različne vitamine in minerale ter različne antioksidante. Imejte v mislih, da več različnih barv, kot boste imeli na krožniku, več različnih in raznovrstnih hranil boste dobili. To vam bo nakupe in jedi ohranjalo tudi zanimive, saj boste z veseljem ugotavljali, koliko barv zelenjave obstaja, kakšne mešanice vse lahko pripravite ter katera hranila boste zaužili. Imejte pa v mislih, da sladkor vsebuje sadje in da je najbolj zdravo sadje jagodičevje.

PREBERITE TUDI: Mediteranska dieta – zakaj je tako zdrava?

2. Poskusite novo hrano

Ljudje imamo preveč enolične prehrane, ki se vedno znova ponavlja, saj si radi pripravljamo jedi, ki smo jih navajeni, kar pa omeji naš vnos različnih hranil. Bodite pustolovski, poskusite nekaj novega, nekaj kar že dolgo niste, ali pa se zabavajte s kuho jedi iz različnih predelov sveta.

3. Dajte svoji hrani pozornost

Posvetite več pozornosti temu, kako jeste, kako kuhate in kaj izbirate. Jejte mirno in zbrano in se z mislimi bolj posvetite okusom. Zaradi tega boste prej zadovoljeni in prej boste nehali jesti. Ne jejte pred televizijo ali računalnikom, odložite vse distrakcije in se osredotočite ne hrano.

PREBERITE TUDI: Preprosto pravilo, s katerim boste brez težav zdržali na dieti

4. Jejte počasneje

Vzemite si premore med ugrizi in žvečite počasi. Nasplošno jejte počasi, uživajte v hrani. Ker boste bolj pozorni, boste tudi prej zaznali, in slišali telo, kdaj ima dovolj hrane.

5. Najdite boljše načine, da se soočite s stresom

Pogosto se zgodi, da jemo preobilno, ker je to naš način soočanja s stresom. Najdite torej drug način, drugo obliko tolažbe, ki vam bo pomagala zmanjšati stres. Naj bo to meditacija, branje dobre knjige, telovadba, kuhanje ali karkoli drugega, kar vas osrečuje in spada pod zdrave navade.

6. Berite seznam sestavin

Edini način, da boste zares zmanjšali vnos sladkorja in soli, je ta, da veste, kaj je v hrani, ki jo jeste, oziroma koliko količine tega vsebuje. Jedi, ki jih kupujemo v trgovinah, imajo pogosto preveč nepotrebnih sestavin. Preprost trik, ki se ga lahko poslužite, je, da kupujete živila, ki imajo kratek seznam sestavin, tako je manj možnosti, da živilo vsebuje več nepotrebnih sestavin in manj naravnih. To je dober način, da boste začeli jesti le živila, ki imajo čim manj oz. nič sladkorja, nezdravih maščob in soli.

PREBERITE TUDI: Hrana, bogata z antioksidanti

7. Več kuhajte doma

Kaj je najboljši način, da veste, kaj je v vaši hrani? Ta, da jo pripravite sami, na ta način lahko kontrolirate sestavine, prehrano in velikost porcije. Če jo boste pripravili sami, je tudi več možnosti, da boste pojedli manj. Eksperimentirajte z začimbami, na ta način boste izboljšali okus in zmanjšali potrebo po soli.

8. Ustvarite dnevno rutino prehranjevanja

Če imate možnost, jejte obroke vsak dan ob istem času (ko boste razvili rutino, bo to mnogo lažje).

9. Reorganizirajte kuhinjo

Sladkarije in prigrizke postavite na mesto, ki ni vidno in ki je manj dosegljivo, sadje pa na vidno mesto in blizu.

PREBERITE TUDI: Sladkor, ubijalec moderne dobe

10. Nikoli si ne dovolite, da bi vaše telo stradalo

Vemo, kako to gre. Zaposleni ste z delom in preden se zaveste, je ura 3 popoldne, vi pa niste v dnevu še ničesar pojedli. Ko smo neznosno lačni, smo podvrženi potrebi po izrazito nezdravi hrani in prevelikem obroku, saj nam možgani govorijo le to, da je nujno, da jemo, ni važno kaj. Zato načrtujte obroke, da preprečite, da bi se vam to zgodilo.

11. Uporabljajte manjše krožnike

Uporabljajte manjše krožnike, na ta način boste pojedli manj. Večje krožnike uporabljajte, kadar si nanj nalagate sadje in zelenjavo, manjše pa, ko si nalagate vse ostalo.

12. Pijte dovolj vode

Pomembno je, da ste dovolj hidrirani, ne le tedaj, ko je zunaj vroče, temveč kadarkoli. Ko je zunaj mrzlo, namreč na vodo prehitro pozabimo. Omislite si svojo stekleničko vode, eno doma, eno na delovnem mestu, na ta način vas bo ta opozarjala, da dovolj pijete.

PREBERITE TUDI: “Vaše telo potrebuje mleko” je največja laž, ki vam jo (še vedno) prodajajo

13. Najprej pojejte zelenjavo

Ko se usedete za obrok kosila ali večerje, najprej posezite po sadju in zelenjavi, šele nato po drugih jedeh. Vzemite si čas, da v miru pojeste zelenjavo in sadje, na ta način boste jedli bolj osredotočeno in v telo najprej vnesli hranilne snovi.

14. Shranite ostanke

Ko kuhate, skuhajte malce preveč, da vam bo za približno en obrok hrane še ostalo, da ga spravite v hladilnik. Po tem obroku posezite, ko boste naslednjič lačni, namesto po prigrizkih, ali pa si nesite naslednji dan v službo za malico.

PREBERITE TUDI: Recept: Juha iz hokaido buče

15. Pripravite si obroke

To, da malice ali kosila v službi ne jeste zunaj, ima veliko prednosti. Na ta način namreč prihranite nekaj denarja, obrok pa je bolj zdrav.

Ne obremenjujte se preveč. Prehranjevanje bi morala biti prijetna izkušnja. Z jedjo date svojemu telesu potrebno gorivo, in super je, če poleg tudi uživate v okusu. Zdravo prehranjevanje ne pomeni, da si sem pa tja ne smete privoščiti kakšnega prepovedanega (sladkega) sadeža. Nasprotno, če boste s seboj prestrogi, boste po taki hrani še bolj hrepeneli, ali pa boste z zdravo hrano preveč obsedeni. Zdravo prehranjevanje – kot vse drugo v življenju – temelji na primernem ravnovesju.

PREBERITE TUDI: Prehrana po krvnih skupinah

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj