… življenje. Raziskava, opravljena med 500 odraslimi, ki so jih spremljali 18 let, je to nedvomno potrdila. "Rezultati raziskave so nedvoumno potrdili, kako pomembno je, da vzdržujemo zdrave življenjske navade že v zgodnjo odrasli dobi, zato naj bodo tudi bistvo preventivnih ukrepov za ohranjanje zdravja," je povedal profesor Alexander Woll, vodja inštituta KIT Institute of Sports and Sport Science. Navade, ki vključujejo predvsem zdravo prehranjevanje in redno gibanje bodo namreč dolgoročno močno  vplivale na zdravje.

V raziskavi so preverili součinkovanje dejavnikov, ki vplivajo na zdravje; na prvi stopnji dejavnike, povezane z okoljem (npr. socialno-ekonomski status), na drugi osebne dejavnike (družbena podpora, strategije za obvladovanje stresa), na tretji vedenjske (prehrana, kajenje, gibanje …) in na četrtem natreniranost in zdravstveno stanje. Udeležence, 243 žensk in 252 moških, starih v povprečju 45 let, so spremljali 18 let, od 1992 do 2010 in v tem času so morali štirikrat izpolniti vprašalnike in opraviti fizične teste.

Rezultati

Raziskovalci so ugotovili, da so vsi dejavniki vplivali na zdravje udeležencev, način prehranjevanja in pogostost gibanja na začetku raziskave pa sta vplivala na zdravje naslednjih 18 let. Zato priporočajo vsem, da se prehranjujejo kar se da zdravo in se redno gibajo, v primeru stresa pa je priporočljivo poiskati ustrezne tehnike za obvladovanje stresa in umirjanje.

Več o tem, kaj vse vključuje zdrav način življenja, pa si lahko preberete v članku.

Foto: ideaswar.com

1 komentar

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj