Je tudi vam določena zvrst glasbe ali neka pesem tako zelo všeč, da vam lahko popravi celo razpoloženje? Zakaj ljudje tako obožujemo glasbo? Raziskave so odkrile presenetljiva dejstva.

PREBERITE TUDI: Visoko občutljiva oseba (Highly Sensitive Person – HSP)


Glasba je pomembna za človeka, kar je znano že vso zgodovino. Vsaka kultura je imela svojo glasbeno zgodovino. Obstaja več teorij, zakaj smo tako zagreti za glasbo; ob njej čutimo čustven in oseben pomen, kar je kot nekakšen jezik, ki smo ga govorili, preden smo izumili govor. Ta raziskava pa je ugotovila, da petina populacije, torej 20 odstotkov ljudi, lahko glasbo čutijo kot prijateljsko. To so predvsem ljudje, ki imajo visoko razvit čut za empatijo, saj zlahka zaznavajo čustva drugih ljudi, in ko poslušajo glasbo, se počutijo podobno saj je fizični efekt na njihove možgane enak.

V raziskavi so preučevali možgane udeležencev z visoko empatijo v različnih situacijah in ugotovljeno je bilo, da so se možgani obnašali enako v obeh situacijah; ob poslušanju glasbe, ki jo poznajo in ob srečanju s prijateljem. Z drugimi besedami: Visoko empatični ljudje ne potrebujejo iti ven in se družiti, da bi pregnali občutek osamljenosti, saj jim pomaga lahko glasba, ki jim prežene te občutke. Najbolje je poslušati glasbo, ki v njih vzbudi dobre spomine.

Povezavo med empatijo in glasbo so šele dodobra začeli raziskovati. Ponekod so začeli otrokom predvajati glasbe različnih kultur in raziskava je ugotovila, da so s s tem zmanjšali rasizem in povečali čut za empatijo.

Visoko empatični ljudje naj bi najraje poslušali glasbo, ki vključuje čustva.

PREBERITE TUDI: Se vam kdaj zgodi, da ob poslušanju glasbe dobite ‘kurjo polt’?

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj