jasmin_naslovka Negi telesa in obraza običajno namenimo veliko časa in premisleka. Kaj pa intimna nega?
Se
res zavedaš, kako pomembna je varna intimna nega in higiena telesa?
Vzdrževanje primerne intimne higiene je nadvse pomembno in nujno za
zdravje. Barvila, parfumi in drugi neustrezni in nehigienični dodatki
prav gotovo ne sodijo mednjo.
Če si uporabnica intimnih mil in vlažnih robčkov, se je dobro zavedati, da je pH intimnih delov kisel, zato običajna mila namenjena negi telesa ne bodo najboljša izbira. Ko se poruši pH ravnovesje, se vzpostavi okolje, ki je primerno za razvoj tistih mikrobov in bakterij v veličini, ki lahko povzroči neprijetni vonj, srbečico, kar sčasoma pripelje do vaginalnih vnetij. Če se ti to dogaja, je nujno, da spremeniš nekatere navade, saj pogosta vnetja lahko med drugim vplivajo tudi na neplodnost.

Vsi poznamo izrek: Manj je več! In to velja tudi za intimno nego – bolje umivati intimne predele z vodo kot s preveč agresivnimi sredstvi. Tudi v času menstruacije, ko je higiena še bolj pomembna. Vse več so v uporabi vlažni robčki za intimno nego. Tu velja isto pravilo – čim manj kemikalij, parfum za ta del telesa res ni potreben, vsebina negovalnih substanc kot sta npr. kamilica in aloe vera pa dodatno negujeta in ščitita sluznico.
In drugo sveto pravilo v času menstruacije je, bodisi uporabljaš tampone ali vložke ali kombininacijo – potrebna je dovolj pogosta menjava.

Bodi iskrena do svojih navad. Vse si že slišala: kaj moraš jesti, kako moraš telovaditi, kdaj moraš spati, s kom in kje se moraš družiti. Naj tudi čas, ki si ga vzameš samo zase, postane navada.

Vzemimo pod drobnogled higienski tampon: Na voljo so v različnih velikostih – od mini do super plus. Vsaka velikost ima svojo definirano vpojnost (določena po mednarodnih standardih). Dokler se držiš navodil, ki morajo biti priložena tamponom, je uporaba nadvse varna – da ne govorimo o udobnosti, ki jo uporaba tampona v času menstruacije nudi aktivnim ženskam. Dovolj pogosta menjava tampona je povezana z vpojnostjo, ki jo izbereš. Pomembno pravilo je, da izbereš najmanjšo možno vpojnost za trenutno jakost menstruacije. Takšna izbira namreč omogoči, da vstavljen tampon ‘vpija’ le menstrualno kri. Če izbereš preveliko vpojnost tampona (pogost razlog za takšno izbiro je misel, da bomo bolj varne za primer iztekanja – in posledično kakšnega madeža na perilu), to lahko prav tako privede do vaginalnih vnetij, saj bo tampon začel vpijati sluznico. Posledično se bo le ta izsušila in telo ne bo več varno oz. bo brez obrambnih mehanizmov za zunanje bakterije ali na kratko rečeno – spet se bo porušilo pH razmerje.

jasmin_normal_mini_tampon

Kar se tiče iztekanja menstrualne krvi pri uporabi tampona, se dan danes ni potrebno bati. Tehnologija tamponov je zelo napredovala, na trgu so tamponi s patentiranimi tehničnimi izboljšavami, ki zagotavljajo primerno trdnost tampona – da se pri vstavljanju ali izvlečenju ohranja struktura tampona, kot tudi boljšo drsnost ob nespremenjeni vpojnosti. Dobro je tudi razumeti tehniko vpijanja tampona. Tampon si moraš potisniti dovolj globoko v nožnico, da bo uporaba udobna. Menstrualna kri tako vstopi v tampon na vrhu – glavici in pronica v notranjost tampona, kjer je struktura vlaken gosta in vpojnost največja. Na obodu tampona so vtisnjene reže oz. kanali. Manj globoki so, manj vlaken poškodujejo, kar pomeni bolj trden tampon in boljšo vpojnost. Patentiran tampon Butter-fly je najnovejši patent na trgu in zagotavlja potrebno trdnost ob udobnem vstavljanju in izvlečenju, povečano drsnost pa dosega na povsem naraven način brez kemijske obdelave tekstilije.

Bodi iskrena. Nikoli ne boš všeč vsem. Poslušaj mnenja ljudi, ki jim zaupaš. Toda upoštevaj jih le, če ti koristijo. Postani edino merilo v svojem življenju.

jasmin_tamponi

Še bolj higienska uporaba tampona

Na žalost manj poznani na našem trgu a počasi vse bolj dosegljivi so higienski tamponi z aplikatorsko cevko, se pravi s cevko, s pomočjo katere tampon vstaviš v nožnico. Nadvse primeren je za uporabo, kjer nimamo možnosti umivanja rok neposredno pred menjavo tampona oz. za izlete. Vsak tampon je pakiran v aplikator, ta pa zavit v folijo, tako da je zelo primeren tudi za v torbico za vsak slučaj. Za tovrstne tampone veljajo enaka pravila vpojnosti po standardu kot za navadne higienske tampone (ali digitalne – izraz prihaja iz digit – prst – zaradi načina vstavljanja). Tako jih najdemo v velikostih od mini do super. Mini higienske tampone še posebej priporočajo prvi uporabi tampona za deklice, še posebej športnice. Tampon je res mini velikosti, prav tako cevka. Zaradi same cevke pa je tudi vstavljanje ob pravilni uporabi (priložena navodila) enostavnejše.

jasmin_mini_aplikator_tampon

Higienski vložki – funkcionalnost in zdravje

Še vedno pa večina žensk v rodni dobi za zaščito v dneh menstruacije uporablja higienske vložke. Tudi na tem področju je priporočljiva varnost in zavedanje, da ni vse naravno, kar ima na simpatični embalaži narisan bombaž. Higienski vložki, ki se najbolj masovno uporabljajo – se pravi vsi tisti, ki na policah v trgovini tekmujejo in so v rangu cenovno »sprejemljivih«, ne vsebujejo bombaža. Izdelani so iz sintetičnih materialov oz vsaj iz kombinacije sintetičnih in naravnih materialov. Preventivno je najboljša izbira uporaba bombažnih vložkov – tudi tisti debelejši so prav tako kakovostni, le za najbolj aktivne ženske premalo fleksibilni, vendar bo za te izdelke treba seči malo globlje v žep. Najboljša alternativa naravnim so tako higienski vložki, ki dihajo – se pravi da niso izdelani iz folije ampak imajo zgornjo plast – se pravi tisti del vložka, ki je v neposrednem stiku s kožo, izdelan iz prepletenih vlaken. Površina je za hitrejši prenos menstrualne krvi v jedro vložka lahko perfurirana – tako imamo tudi bolj suh občutek med uporabo. Jedro pri tankih vložkih je izdelano iz vpojnega materiala, ponavadi celuloza, v kateri je super absorbent – to so kristalčki, ki vpijejo veliko tekočine in se spremenilo v gel. Higienski vložki so tudi različnih oblik. Največ je na trgu tankih higienskih vložkov s krilci v ponavadi dveh do treh velikosti oz. vpojnostih. Za dekleta in tudi ženske, ki ne marajo krilc pa je na voljo tudi anatomska oblika tankega higienskega vložka. Skupno tankim vložkom, bodisi s krilci ali brez njih je, da imajo lepilni trak za pritrditev vložka na spodnje perilo, tako da si lahko med gibanjem varna in sproščena.

jasmin_intimna_nega

Rek o dnevnih ščitnikih perila in dnevnih vložkov

Vse več beremo, kako je uporaba ščitnikov perila nezdrava. Res je, v kolikor uporabljaš izdelke, ki ne dihajo – so izdelani in sintetičnih materialov še posebej iz folije, in če jih ne menjaš dovolj pogosto. Če imaš močan beli tok, imaš dve izbiri: ena je, da imaš v torbici vedno rezervno spodnje perilo in ga zamenjaš, ko je to potrebno. Drugi način je, da po potrebi menjaš dnevni vložek. Filozofija je v obeh primerih enaka. Bel tok na perilu ali na dnevnem vložku vsebuje bakterije, ki s staranjem postajajo agresivnejše oz. škodljive za zdravje.

Bodi iskrena do svojih čustev. So najgloblji in najbolj pristen odraz tvoje osebnosti. Z njimi se izražaj še dolgo po tem, ko ti zmanjka besed. Zato ne skrivaj čustev – deli jih s svetom.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj