… sredstev, paracetamolu, poznanem tudi pod imenom acetaminophen, so odkrili doslej nepoznan stranski učinek: otopi naše občutke – tudi sreče, veselja in zadovoljstva. Raziskovalci so po koncu študije zapisali, da "ima uporaba paracetamola/acetaminofena širše posledice na naše zdravje kot je bilo doslej znano. Ne gre le za sredstvo za lajšanje bolečin, temveč 'lajša' tudi občutke."
V raziskavi so udeleženci, ki so uživali paracetamol, poročali o manj intenzivnih občutkih, ko so videli kaj zelo pozitivnega ali pa slabega kot tisti, ki so jemali placebo tablete. Paracetamol je eno najpogosteje uporabljenih sredstev proti bolečinam in kljub temu, da je v uporabi že 70 let, so sedaj prvič uradno zabeležili ta stranski učinek. Predhodne raziskave so že nakazale, da ne deluje le na fizično, temveč tudi psihično bolečino, v tej raziskavi pa so to nedvomno potrdili. Ugotovili pa so še, da zmanjša pozitivne občutke.
Udeleženci so si ogledali 40 različnih fotografij, ki so bile zelo neprijetne (jokajoči, podhranjeni otroci), nevtralne (krava na polju) in prijetne (otroci, ki se igrajo z muckami) ter ocenili na lestvici od -5 do +5, koliko so jim pozitivne oz. negativne. Nato so morali še enkrat pogledati slike in oceniti od 1 (zelo malo občutkov) do 10 (intenzivni občutki), kakšno čustveno reakcijo so v njih sprožile. Oba poskusa sta pokazala, da so udeleženci, ki so bili na paracetamolu, vse fotografije ocenili manj ekstremno.
Povedano z drugimi besedami: pozitivne slike niso bile dojete tako pozitivno in negativne ne tako negativno, če so bili udeleženci na paracetamolu. Enako je veljalo za njihove čustvene odzive. "Tisti, ki so vzelo paracetamol, niso občutili takih vrhuncev občutkov kot tisti, ki so jemalo placebo," so povedali raziskovalci. To odkritje je zelo pomembno, saj paracetamol očitno spremeni presojanje ljudi glede vsega, to pa ima lahko velike in daljnosežne posledice. Zaenkrat še ne vedo, ali imajo ostala sredstva proti bolečinam – npr. ibuprofen in aspirin – enake učinke, zato bodo opravili še nadaljnje raziskave.
Raziskava je bila objavljena v strokovni reviji Psychological Science.