40. sejemska prireditev Narava–zdravje – Gospodarsko razstavišče v Ljubljani (1. – 4. oktober 2009)

Jubilejna, 40. prireditev, na kateri sodeluje rekordnih 230 razstavljavcev, je letos razdeljena na štiri vsebinske sklope. Poleg številnih novosti velja omeniti vsaj dva nova vsebinska poudarka, to sta sklop Gibanje in sklop Ekološka gradnja. Zelo zanimiv in pester pa je letos tudi obsejemski program. In še ena tehnično organizacijska novost prireditve: vstopnina je odslužena baterija. Z njo obiskovalci sodelujejo pri prvi  organizirani akciji zbiranja in recikliranja odsluženih baterij pri nas in tako prispevajo k ohranjanju naravi prijaznega okolja.

GIBANJE. Letos prvič na Naravi-zdravje kot samostojen sklop. S področja prevencije zdravja se na sejmu med drugim predstavljata  s svojimi projekti Društvo za zdravje srca in ožilja ter CINDI Slovenija. Od sklopa Prehrana tvorita nekakšen most k sklopu Gibanje, ki je letošnja novost prireditve. Obiskovalci se bodo lahko dobesedno sprehodili skozi maketo povečanega črevesja ter se seznanili, kateri procesi se odvijajo v tem delu človekovega telesa; svetovalci pa bodo predstavili pomen preventive pri bolezni raka na debelem črevesju. Otroke in mladostnike bodo športna društva poskušala navdušiti za različne športne discipline, svojo neomajno vztrajnost in uspehe v športu pa bodo v okviru svoje organizacije v soboto ves dan predstavljali tudi športniki invalidi. V posameznih športih se bodo lahko preizkusili tudi obiskovalci. Športna zveza Ljubljane z vrsto drugih športnih društev pripravlja predstavitev športov, kot so odbojka, kolesarjenje, plesne točke, mini olimpijado, za otroke in mladino. S tem želijo mlade spodbuditi k zdravemu življenju skozi gibanje, ki naj bi pripomoglo k telesnemu in duševnemu razvoju, hkrati pa tudi k kreativnemu preživljanju prostega časa in pozitivni socializaciji. Tudi za starejšo populacijo je pripravljen poseben športni program.

sejem_narava_zdravje 

Tako kot lani bosta sestavni del razstave ekološka in integrirana tržnica, predstavila se bodo vsa slovenska naravna zdravilišča, naravni, regijski in krajinski parki itd. Posebej pa bo zanimiva tudi nacionalna razstava samoniklih gob, ki jo pripravlja Gobarsko mikološko društvo Ljubljana. Tako celovito predstavitev je mogoče videti samo v okviru sejma Narava–zdravje. Letos se ponovno predstavlja celotna dejavnost Javnega holdinga Ljubljana, med njimi zelo edukativna predstavitev ločevanja odpadkov, laboratorija za analizo vode ipd.

Na letošnji 40. prireditvi Narava–zdravje je strokovni del sejma (predavanja, okrogle mize)  predstavljen v okviru vsebinskih sklopov:

  • četrtek, 1. 10. 2009: Prehrana (od naravi prijazne pridelave hrane do zdravju prijazne prehrane);
  • petek, 2. 10. 2009:  Človek z naravo (od razstave gob, naravnih parkov in Planinske zveze Slovenije do naravi prijaznega urejanja okolja, eko gradnje, lesa, obnovljivih virov energije ipd.);
  • sobota, 3. 10. 2009:  Zdravo življenje in nega (naravna zdravilišča, wellness, narava kozmetika ipd.);
  • nedelja, 4. 10.2009: Gibanje (različne prikazi gibalnih aktivnosti, predstavitev športnikov invalidov ipd.).

V sklopu Prehrana bosta potekali tudi razstava in pokušnja različnih sort jabolk, ki jih gojijo v Sloveniji. V petek, 2. oktobra dopoldne, ob 11. uri bo predavanje o zdravi prehrani, ki ga pripravlja Branka Tome, slovenska predstavnica v Evropski komisiji na Generalnem direktoratu za kmetijstvo in razvoj podeželja. Cilj njenega predavanja, Vključenost narave in zdravja v skupno kmetijsko politiko Evropske unije, je prikazati, kako se skrb za okolje in zdravje vključujeta v oblikovanje in izvajanje številnih ukrepov skupne kmetijske politike in da je temu namenjeno čedalje več pozornosti.

sejem_narava_zdravje2 

Predstavili se bodo ekološki pridelovalci, med njimi bo spet Miha Krejan s Šolo peke kruha, člani Kmetijsko gozdarske zbornice, posebej pa bo Ministrstvo za kmetijstvo v svoji predstavitvi izpostavilo multifunkcionalnost kmetijske pridelave ter naravi prijazne načine kmetovanja (ekološka, integrirana pridelava itd.), ki še posebej ohranjajo urejeno krajino in varujejo okolje, ob tem pa bo predstavilo tudi različne oznake za živila:

  • Zaščiteno označbo porekla
  • Zaščiteno geografsko označbo
  • Zajamčeno tradicionalno posebnost
  • Višjo kakovost
  • Geografske označbe za hmelj
  • Vrhunsko in kakovostno vino ZGP , vino PTP in deželno vino PGO
  • Integrirano pridelano živilo
  • Ekološko pridelano živilo

V okviru tega sklopa se bo odvijal tudi Diabetični bazar, ki bo vseboval razstavo o diabetesu in zgodovini inzulina, predstavitev proizvodov in storitev za diabetike ter strokovni obsejemski del za vabljeno zdravstveno osebje. Kongres z mednarodno udeležbo predavateljev na temo “Psihološke ovire pri učinkovitem zdravljenju diabetesa” bo namenjen ciljni publiki – zdravnikom splošne medicine in drugemu medicinskemu osebju. Na Diabetičnem bazarju si bodo lahko obiskovalci ogledali razstavo o diabetesu in celo preparat trebušne slinavke, v človeškem telesu ‘zadolženo’ za proizvodnjo inzulina, ki ga bo za razstavo prispeval anatomski inštitut Medicinske fakultete v Ljubljani. Izmerili si bodo lahko krvni sladkor in se poučili o priporočljivih vrednostih ter o tem, kako jih doseči. Poskusili bodo lahko nove pijače, primerne za diabetike idr. Ne gre pozabiti, da je diabetes bolezen življenjskega stila, ki jo z gibanjem in zdravo prehrano lahko učinkovito preprečujemo, ko pa je bolezen že tu, pa tudi učinkovito zdravimo.

S katedre za družinsko medicino bodo s projektom Sporočilo v steklenici skušali opozoriti na grozljive posledice zlorab alkohola.

BORZA ZDRAVILIŠKEGA IN WELNESS TURIZMA. Vzporedno s sejmom Narava–zdravje  bo na Gospodarskem razstavišču potekala 1. borza zraviliškega in wellness turizma Srednje Evrope. Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč je pobudnik poslovne borze SPA-CE, na kateri se bodo poleg slovenskih naravnih zdravilišč lahko predstavila tudi zdravilišča, wellness centri in ponudniki zdravstvenih in drugih programov iz drugih držav centralne Evrope. »Turizem dobrega počutja« je ena od definicij zdraviliškega in wellness turizma, ki ima v evropskem prostoru vedno večji pomen. V sodobnem svetu hitrih sprememb so naravna zdravilišča in wellness centri idealna izbira za beg iz vsakdanjega stresa, uresničitve želje po duševnem počitku, krepitvi življenjske energije in ohranjanja zdravja. Zelo pomembno mesto ima tudi tradicija rehabilitacijskega in kurativnega zdraviliškega turizma, ki je prav tako sestavni del ponudbe naravnih zdravilišč. Glavni namen poslovne borze SPA-CE je srečanje najpomembnejših ponudnikov zdraviliških in wellness storitev iz Slovenije in drugih evropskih držav z organizatorji potovanj, turističnimi agencijami, predstavniki zavarovalnic in drugimi potencialnimi kupci storitev. Borza je namenjena poslovni javnosti in je zaprtega tipa.

VSTOPNINA. Letos bo na sejmu prvič vstopnina: prireditev je mogoče obiskati z  odsluženo baterijo ali z vstopnico za 3 EUR. Z akcijo zbiranja odsluženih baterij, ki je prva te vrste v Sloveniji, želimo kot organizatorji prispevati k širjenju zavesti, da prav vsak lahko po svojih močeh prispeva k ohranjanju narave.

Ko namreč odpadno baterijo odvržemo v za to posebej namenjen zabojnik (prepovedano jih je odlagati med navadne smeti), pooblaščeni zbiralec, na Naravi-zdravje je to podjetje Slopak, pobere te odpadne baterije. Nato grejo v obdelavo, kjer najprej poteka sortiranje odpadnih baterij ter odstranjevanje nečistoč, nato pa skladiščenje ter priprava za prevoz v predelavo, čemur sledi recikliranje odpadnih baterij. Ta shema za odpadne baterije je pomembna, saj z njo prispevamo k neobremenjevanju okolja s težkimi kovinami, ki znatno škodujejo okolju.

Vabimo vas, da si podrobnejši program prireditve Narava–zdravje ogledate na spletni strani: www.narava-zdravje.si

40. sejemska prireditev Narava–zdravje  (1. – 4. oktober 2009, od četrtka do sobote od 9.00 do 19.00 ure, v nedeljo od 9.00 do 17.00 ure)

Razgibajmo Planet!

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj