Do nekje 20 let nazaj smo bili, kar se tiče poznavanja kozmetike in kozmetičnih sestavin (pa tudi vsega ostalega), na milost in nemilost prepuščeni kozmetičarkam.
S prihodom interneta, ki nam ponuja dostop do vseh možnih podatkov in informacij, se je to spremenilo in vsak, ki le ima čas in voljo, lahko razišče katerokoli področje ga zanima. To velja tudi za kozmetiko in kozmetične sestavine, google podatki pa dokazujejo, da so letos kljub izrednim razmeram ‘pandemije’ uporabniki vseeno skrbeli tudi za svojo kožo in videz.
To so sestavine, ki so jih v letu 2020 uporabniki najbolj iskali in preverjali na internetu.
Vitamin C
Močan antioksidant, ki skrbi za svež in sijoč videz kože, blaži drobne gubice, bledi pigmentne madeže in spodbuja nastajanje kolagena. Obvezna oprema vsakogar, ki si želi čim dlje časa ohraniti lepo, svežo in mladostno polt.
Več o vitaminu C si lahko preberete v članku o vitaminu C.
Retinol
Pravi zaklad med sestavinami za nego kože, retinol zmanjšuje gibe in gubice, zmanjšuje ali celo odpravlja akne, manjša pore in izboljša splošno teksturo kože. Spodbuja tudi obnavljanje celic in nastajanje novega kolagena – skratka, ni, da ni! Še bolj kot retinol pa so praviloma učinkoviti njegovi derivati, retinoidi, ki pa so praviloma dostopni na recept.
Ob redni uporabi boste po nekaj tednih opazili opazno izboljšanje stanja svoje kože, sploh če ga boste kombinirali z alfa- in beta-hidroksi kislinami, niacinamidom in hialuronsko kislino.
Hialuronska kislina
Molekula, ki lahko zadrži kar 1000-krat več vode kot tehta sama, zato je hialuronska kislina številka 1 za vlaženje kože. In ne pozabite, da če je koža dovolj navlažena, bo videti tudi bolj polna, manj uvela.
Niacinamid
Prav tako ena nepogrešljivih sestavin za nego kože, saj opazno izboljša njen videz. Med drugim zmanjša pore, vlaži, ščiti pred poškodbami UV sevanja in pigmentnimi madeži in jih tudi odpravlja in na sploh pripomore k lepšemu videzu kože.
Več o niacinamudu si preberite v članku.
Skvalen
Sestavina, ki kožo intenzivno hrani in mehča, zato je idealen za suho kožo, ki ji primanjkuje tudi maščobe (več o razliki med suho in dehidrirano kožo si preberite v članku). Poleg tega ima tudi antioksidativno delovanje.
Salicilna kislina
Če ste nagnjeni k aknam ali imate težave z mašenjem por, bo salicilna kislina (poleg niacinamida) najboljša sestavina za vas. Zaradi svoje formule se namreč vpije v pore, kjer raztaplja maščobo in preprečuje nalaganje odmrlih kožnih celic, ki skupaj z maščobo tvorijo ogrce. Hkrati tudi blaži vnetne procese, zato je izvrstna tudi, če imate akne. In po uporabi je koža bolj sveža in sijoča.
Benzoyl peroxide
Sestavina, ki nima konkurence, kar se tiče vnetih, rdečih, cističnih, podkožnih aken, je brez dvoma benzoil peroksid. V Sloveniji žal ni na voljo, ga pa lahko naročite preko spleta.
Virginski nepozebnik
Tudi o virginskem nepozebniku smo že pisali, saj ima neverjetne vplive na kožo. Deluje antioksidativno; protivnetno; protivirusno, manjša pore, saj ima adstrigentno delovanje; zdravi pa tudi rane, luskavico in še kaj.
Več si lahko preberete v članku o virginskem nepozebniku.
Ricinusovo olje
Bogato z maščobnimi kislinami in vitaminom E deluje protivnetno, vlaži oz. hrani kožo in spodbuja last las, trepalnic n obrvi. Mnoge, ki prisegajo na popolnoma naravno nego kože, imajo pozitivne izkušnje z uporabo ricinusovega olja za pospeševanje rasti trepalnic in obrvi – več o tem v članku.
Ceramidi
Za krepitev zaščitne plasti kože, sploh pozimi in zelo suhe kože, so ceramidi izbira številka 1. Zdrava zaščitna plast je namreč tista, ki preprečuje vdor umazaniji, bakterijam ipd. Po uporabi je koža mehka, navlažena, nahranjena, sijoča in nekako polnejša, manj uvela.
PREBERITE TUDI: 12 nasvetov za bolj mladosten in svež videz (brez botoksa in polnil!)