… filtrov za zaščito pred soncem hormonskih motilcev (endokrinih disruptorjev) in uničevalcev okolja (ribe in druge živali spreminjajo spol; odmirajo koralni grebeni in podobno).

In ker je večina potrošnikov čedalje bolj osvečena, se želi takšnim kemikalijam seveda izogniti; k temu pa stremijo tudi nekatere bolj osveščene države. Med njimi so tudi Havaji, kjer so v začetku tega leta sprejeli zakon, ki prepoveduje prodajo izdelkov za zaščito pred soncem, ki vsebujejo UV filtra oxybenzone in octinoxate.

PREBERITE TUDI: Škodljivi UV filtri

Gre za dva kemična filtra, ki se nahajata v skoraj vseh izdelkih za ‘sončenje’ (pravilneje bi bilo za zaščito pred soncem) in ki sta huda endokrina motilca in uničevalca koralnih grebenov. Tako za naše zdravje kot tudi okolje sta varna mineralna UV filtra titanov dioksid in cinkov oksid. Ta dva se namreč ne vpijete v kožo, kjer bi absorbirala UV žarke, temveč na površini kože ustvarita fizično zaščito, ki UV žarke odbija.

Izberite torej izdelke za zaščito z mineralnimi filtri (titanov dioksid, cinkov oksid), ki ne škodujejo ne vam, ne okolju. Kateri UV filtri povzročajo največ škode, pa si lahko preberete v članku Škodljivi UV filtri.

Predvsem pa se je potrebno zavedati, da naše telo potrebuje sonce, saj lahko le tako ustvari dovolj vitamina D, ki je ključen za zdravje in dobro delovanje celotnega telesa.

PREBERITE TUDI: Je sonce res tako škodljivo ali: kaj v resnici povzroča raka?

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj