Raziskava je namreč pokazala, da več časa, kot ga ljudje preživijo na raznih socialnih omrežjih in gledajo fotografije ‘prijateljev’, med katerimi je najbolj razširjen ravno Facebook, bolj imajo občutek, da se imajo ostali bolje od njih, živijo boljše življenj in so na sploh bolj srečni in zadovoljni.
Foto: spiritwomen.blogspot.com
Raziskava, opravljena na univerzi Utah, je pokazala, da slike nasmejanih, srečnih in zadovoljnih prijateljev, ostalim daje občutek nezadovoljstva z lastnim življenjem. Od 425 udeležencev raziskave jih je kar osupljivih 95 % uporabljalo – oz. morda volje rečeno kar ‘viselo’ na FB – kar 5 ali več ur na dan. In gledanje slik srečnih ‘prijateljev’ na FB daje gledalcem občutek, da so vsi ostali srečnejši od njih in živijo boljše življenje.
Kljub temu, da se večina ljudi zaveda, da ima večina njihovih prijateljev vzpone in padce, pa se na socialnih omrežjih seveda deli le vesele in srečne trenutke, zaradi česar potem ostali dobijo občutek, da njihova življenja tvorijo le takšni občutki.
Raziskava je bila objavljena v reviji Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking in je ugotovila še, da ljudje, ki dejansko – torej v živo – preživijo veliko časa s svojimi prijatelji in znanci, veliko redkeje dobijo take občutke. Zato: preživite manj časa na Facebooku in se s prijatelji raje dobite v živo!
Ja to je res. Sam po eni strani je pa tudi od osebe odvisno, koliko je trdna in koliko verjame vsem kar vidi. Tukaj kritičnost in samozavest posameznika prideta zelo do izraza.