… da je 'vse v glavi' in spet drugi, da gre dejansko za občutke v telesu. Nova raziskava, opravljena na univerzi Oxford pa je pokazala, da je bolečina v resnici skupek obojega. Depresija in bolečina pogosto nastopata skupaj, a doslej so bili mehanizmi, ki so odgovorni za to neznani, zato so raziskovalci s pomočjo skeniranja možganov preverili, kako prostovoljci občutijo bolečino, ko se počutijo depresivne. Ugotovili so, da je depresivno počutje zmotilo del možganov, ki vpliva na občutke, zaradi česar so bolečino občutili močneje. Dr. Berna, vodja raziskave, je povedala: "Ko so zdravi ljudje postali žalostni zaradi negativnih misli in depresivne glasbe, smo ugotovili, da so njihovi možgani bolečino obdelali bolj čustveno, zaradi česar jim je bila bolečina bolj neprijetna."

Avtorji raziskave menijo, da je razlog za to v tem, da depresivno počutje onemogoči posamezniku, da bi ustrezno reguliral negativne občutke, povezane z bolečino, zaradi ima potem bolečina večji vpliv. Bolj kot to, da je depresivno počutje posledica bolečine, je to razlog, da je bolečina dojeta kot intenzivnejša in bolj neprijetna.

Naslednja stopnja raziskav pa bo preučiti ta mehanizem pri ljudeh s kroničnimi bolečinami, saj imajo ti pogosto tudi depresijo. Ultimativni cilj pa je seveda  odkriti ustrezne terapije za milijone ljudi po svetu, ki trpijo za depresijo in kroničnimi bolečinami.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj