… izpostavljeni večjemu stresu zaradi negotovosti v gospodarstvu.

Raziskovalci so primerjali 11 razvitih držav in ugotovili, da je v državah, v katerih vlada velika tekmovalnost, nimajo pa vzpostavljenega sistema socialne varnosti, kar za tretjino več debelih ljudi. Glede na izvedeno raziskavo je v ZDA npr. predebelih kar tretjina ljudi, medtem ko je na Norveškem predebelih le 5 %. V raziskavi so primerjali ‘tržno-liberalne’ države (ZDA, Velika Britanija, Kanada in Avstralija) s sedmimi evropskimi državami, ki tradicionalno nudijo večjo socialno varnost (Finska, Francija, Nemčija, Italija, Norveška, Španija in Švedska).

Glede na raziskavo je jasno, da ima epidemija debelosti širše družbene vzroke. Število debelih je začelo naraščati predvsem v angleško govorečih državah v 80. letih 20. stoletja, kar je sovpadlo z vzponom tržnega liberalizma.

V preteklosti so debelost v razvitih državah pogosto povezovali z dostopnostjo do hitre in visoko kalorične predelane hrane ter vnaprej pripravljenih obrokov. A s primerjavo so v tej študiji ugotovili, da to ni tako pomemben faktor. Zadnja odkritja namreč kažejo, da je debelost v razvitih državah odziv na stres, ki ga povzroča gospodarska negotovost. Učinki gospodarske negotovosti imajo občutno večji vpliv kot drugi faktorji, ki so jih merili (obstoj prostega trga, neenakost, cena hitre prehrane in čas).

In še zanimivost: raziskovalci so idejo za študijo dobili v naravi: živali – tako v ujetništvu kot divjini – namreč povečajo vnos hrane, kadar so negotove glede zalog hrane v prihodnosti.

1 komentar

  1. No, zdaj vemo, zakaj je tudi pri nas čedalje več debelih – in večinoma so to ljudje z manj prihodki, ki si, jasno, kupujejo tudi hrano slabe kakovosti. 🙁 Groza, kam gre vse to …

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj