… predstave omogočamo izmenjavo izkušenj, ob katerih raste in pridobiva znanje, kar pa pomaga pri njegovem razvoju. Pri simbolni gledališki ali lutkovni igri se krepi otrokova ustvarjalnost, krepi se njegov čustveni in razumski svet, ki se tako lažje razvija.
Samo vživljanje otroka v lutko pomeni bogatenje njegovega čustvenega in psihosocialnega sveta. Lutka otroka uči reševati težave na ustvarjalen način brez posledic, uči ga tudi, kako se težavam izogne in na kakšen način naj steče njihovo reševanje. Ob pozitivnem in spodbujajočem liku lutke se lahko krepi njegova samopodoba, ki pomeni boljše mnenje o sebi, s čimer mu omogočimo, da je manj konflikten doma in med vrstniki v šoli. Po nekaterih raziskavah lutka celo razbremeni otrokovo notranjo napetost in mu s tem posledično pomaga pri nadzoru morebitnih nepredvidljivih izbruhov.
Ob tem ne smemo pozabiti, da je za otroka nekaj posebnega, da si tako predstavo ogleda skupaj s starši, saj to za njegov svet pomeni povezanost in sprejetje njega kot otroka v družinski sistem. Podzavestno čuti, da je vreden in želen. Lutkovna ali gledališka predstava ima povezovalen učinek tudi na partnerski odnos, saj se s pomočjo neke dejavnosti lahko ta poglobi. Obisk takih predstav je pomembno doživetje za razvoj človeka nasploh, pa naj bo ta star ali mlad.
Andrej Omulec, mag. ZDŠ