… Université de Montréal's Department of Psychology. "Te številke kažejo, da četudi se poročimo in imamo najboljše namene, se stvari ne odvijejo vedno tako, kot smo načrtovali. Kar nas posebej zanima glede nezvestobe, je, zakaj se ljudje spuščajo v stvari, ki so zelo škodljive za njih in njihova razmerja."


jerkmagazine.net

V raziskavi so hoteli ugotoviti, ali to, kakšno zvezo ima posameznik z 'ljubljeno' osebo, vpliva na njegovo željo po varanju: "Čustvena povezanost, ki jo imamo z drugimi, je odvisna od tega, kakšni so bili naši starši v našem otroštvu." Po mnenju psihologov so ljudje, ki se izogibajo resnejših zvez, taki, ki se ob intimnosti počutijo neprijetno in imajo posledično več spolnih partnerjev in varajo – vendar to še nikoli ni bilo znanstveno dokazano.

Prvo raziskavo so opravili na 145 sodelujočih v povprečni starosti 23. Okoli 68 % jih je že pomislilo na varanje in 41 % jih je že varalo. Če pustimo spolni užitek ob strani, so rezultati pokazali močno povezavo med nezvestobo in osebami, ki se izogibajo resnejših zvez. Drugo raziskavo so opravili na 270 odraslih v povprečni starosti 27 let; med njimi jih je 54 % pomislilo na varanje in 39 % dejansko varalo. A povezava je bila enaka; ljudje, ki se bojijo resnih zvez, so pogosteje varali.

Po mnenju raziskovalcev je nezvestoba lahko čustvena strategija, ki se jo poslužujejo ljudje, ki se izogibajo resnejšim zvezam – dejanje varanja jim pomaga, da se izognejo fobiji pred z(a)vezo, jih oddalji od partnerja in jim pomaga ohraniti njihov prostor in svobodo. Obema raziskavama sta sledili še dve raziskavi, v katerih so sodelujoče spraševali po motivih za varanje in varajoči so kot najpogostejši odgovor navedli, da zato, da se tako oddaljijo od partnerja in z(a)veze. V raziskavi ni bilo razlik med moškimi in ženskimi sodelujočimi.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj