Crohnova bolezen je vnetna bolezen črevesja in ljudje iz severnih dežel so zaradi pomanjkanja sončne svetlobe in posledično vitamina D še posebej podvrženi tej bolezni. Gre za prirojeno napako, ki se kaže v napačnem odzivu na črevesne bakterije, kar vodi v vnetne procese, ti pa lahko vodijo v avtoimuno bolezen.

Vitamin D, katerega aktivna oblika je 1,25-dihydroxyvitamin D, veže receptorje na celice v telesu. Raziskava je pokazala, da vitamin D deluje direktno na gen beta defenzin 2, ki ‘odkodira’ antimikrobne peptide in gen NOD2, ki celice opozarja na prisotnost mikrobov. Tako beta defenzin kot tudi NOD2 sta povezana s Crohnovo boleznijo in če je NOD2 v pomanjkanju ali je poškodovan, se ne more boriti proti vsiljivcem v prebavnem traktu. Bratje ali sestre ljudi s Crohnovo boleznijo, ki še niso razvili bolezni, lahko tako jemljejo zadostne količine vitamina D, s čimer lahko preprečijo nastanek bolezni.

Vitamin D lahko dobite v olju polenovke, kjer hkrati dobite še nujno potrebne in izjemno zdrave omega-3 maščobne kisline, ter v vrsti prehranskih dopolnil. Pozimi je priporočljivo zaužiti najmanj 5000 IU pa do 15000 IU na dan.

1 komentar

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj