Čutite bolečino za očmi, v zgornji čeljusti ali zgornjih zobeh, morda v ušesih? Je vaše dihanje oteženo, telesna temperatura pa povišana, imate zadah in oslabljen voh? Potem vas skoraj gotovo draži sinusitis – pogosta bolezen, pri kateri pride do okužbe in vnetja sluznice obnosnih sinusov.

Sinusi so votline obraznih kosti v predelu nosu in oči, poznani kot nekakšen filter telesa. Skoznje se izloča sluz v nos in žrelo, v njih se ogreje vdihan zrak in zaradi njih je teža lobanje manjša. Zaradi posebne oblike se lahko ob prehladu začne v sinusih kopičiti sluz, v njej pa se sčasoma razrastejo bakterije in okužba ni več daleč.

Zakaj pride do vnetja?

Sinusitis je vnetje oziroma otekanje tkiva sluznice, ki obroblja sinuse. Običajno so sinusi napolnjeni z zrakom, ko pa se zamašijo in napolnijo s tekočino, se lahko bakterije, virusi in glive razmnožijo ter povzročijo okužbo. Pogoji, ki lahko povzročijo zamašitev sinusov, so navaden prehlad, alergijski rinitis (otekanje sluznice nosu), nosna polipoza (majhni izrastki v sluznici nosu) ali oddaljeni septum (premik v nosni votlini). Najpogosteje gre za prehladna vnetja ali vnetja zaradi alergije oziroma preobčutljivosti, zelo redko lahko tudi za gnojno vnetje. Da gre za vnetje sinusov, lahko zdravnik potrdi šele na podlagi rentgenskega posnetka, izkušnje zdravnikov pa kažejo, da je zelo veliko bolečin, ki jih pripisujemo sinusnim vnetjem, na koncu migrenskega izvora. Otorinolaringologi ugotavljajo, da imajo največ težav s sinusi ljudje v aktivni dobi, pogosto izpostavljeni zelo suhemu zraku ali prahu na delovnemu mestu.

Pomagate si lahko tudi sami

Že preventivno lahko veliko naredite za svoje zdravje in najpomembnejša skrb je pogosto umivanje rok, izogibanje stresnim situacijam in gibanje na svežem zraku. Prav tako se izogibajte kajenju ali pasivnemu vdihavanju dima, ki draži sluznico. Kadar si useknete nos, naj bo to nežno in skozi vsako nosnico posebej. Popijte veliko vode, kajti dovolj tekočine redči sluz, ki se zato lažje pretaka. Prehrana naj bo zdrava, predvsem bogata z antioksidanti, saj vam le-ta nudi prvo obrambo proti razvoju prehlada in drugih bolezni.

Ko pa pride do obolenja, uživajte veliko vitaminov E in C, saj lajšata vnetje sinusov in krepita imunski sistem, cink v  blaži prehlad ter tako zmanjša možnost za nastanek vnetja (več o prehranskih dopolnilih za dvigovanje odpornosti in kako preprečiti okužbo si lahko preberete v tem članku). Kadar imate zamašene dihalne poti, pojejte kakšno pikantno jed in si na tak način odmašite nos. Priporoča se uživanje gorčice, česna, pekoče paprike, pa tudi hrena, čilija, popra in timijana, ki redčijo in čistijo sluz.

Pomagamo si lahko tudi s hidroterapijo; s polaganjem vročih in hladnih obkladkov preko sinusov povečamo prekrvavljenost sinusne sluznice. Vroč obkladek položite za 3 minute, mrzlega pa takoj zatem za 30 sekund; vse ponovite trikrat, tako da končate s hladnim obkladkom. Pri hujših oblikah sinusitisa pa so seveda večkrat potrebni analgetiki, antibiotiki in pršila za nos. Ampak, če se lahko jemanju zdravil izognemo, poskusimo raje z uporabo naravnih, domačih zdravil.

Kdaj je treba k zdravniku?

Če težave tudi po enem tednu ne minejo oziroma če se nam pogosto pojavljajo, vendarle moramo obiskati zdravnika. Če gre za alergijsko vnetje sinusov, nam bo predpisal antihistaminike, ki preprečujejo otekanje sluznice, ali kortikosteroidna pršila za nos. Če pa gre za resnejše akutno gnojno vnetje, pa se slednje praviloma zdravi z antibiotiki, iz obnosnih votlin pa izsesava gnoj. Pri akutnih gnojnih vnetjih in kroničnih bolnikih (ki zbolijo več kot štirikrat na leto), ki jim vnetja sinusov močno poslabšujejo kvaliteto življenja, se odločajo tudi za kirurške posege.

4 KOMENTARJI

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj