… več vidikov človeškega vedenja in biologije. Raziskovalci so objavili izsledke raziskave v strokovni reviji Cell Press in v njih pojasnili, kako lahko bioritem prilagajamo s pomočjo prehrane. To lahko pomaga ljudem, ki imajo težave z inzulinom.

Notranja biološka ali cirkadijska ura igra veliko vlogo pri tem, kdaj hodimo spat, kdaj smo najbolj zbujeni in zbrani in čas določenih psiholoških procesov. Omogoča maksimalno izražanje genov ob ustreznih delih dneva, s čimer omogoča organizmom, da se prilagodijo na vrtenje zemlje. "Kronična desinhronizacija  med fiziološkim in okoljskimi ritmi ne le zmanjša fiziološke zmožnosti, temveč nosi tudi velik riziko za razne motnje kot so diabetes, kardiovaskularne bolezni, motnje spanja in rak," je povedal Dr. Makoto Akashi z unoverzef Yamaguchi na Japonskem.

Cirkadijska ura vključuje dva principa delovanja: prvi se odziva na svetlobo in je dobro poznan, drugi, ki se odziva na hrano, pa precej manj. S pomočjo eksperimentov so raziskovalci ugotovili, da inzulin, ki se sprošča glede na prehranjevanje, vpliva na resetiranje cirkadijske ure. "Inzulinsko pogojena prilagoditev ure lahko v prehranjevalno pomembnih tkivih omogoči sinhronizacijo med časom obroka in delovanjem tkiva, kar vodi v dobro prebavo in absorpcijo. Na kratko; inzulin pomaga 'uri želodca', da se sinhronizira s časom obroka," so povedali raziskovalci.

Tako lahko cirkadijsko uro manipuliramo s pomočjo prehrane. "Npr. pri 'jet lag'-u naj bo večerja obogatena s sestavinami, ki spodbujajo izločanje inzulina, zajtrk pa ravno nasprotno," je povedal Dr. Akashi. Ugotovitve tudi kažejo, da poskus uravnavanja cirkadijske ure morda ne deluje dobro pri posameznikih z inzulinsko rezistenco, npr. bolnikih z diabetesom tipa 2.

Foto: bizweekpopularity.com

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj