… nekaj dodatnih neželenih kilogramov. Študija kaže, da ko gre za dojemanje težkih časov, ljudje pogosto posegamo po bolj kaloričnih živilih. Z mislimi kot so 'Živeti za danes', zaužijemo kar za 40 odstotkov več hrane, kot tisti z nevtralnimi mislimi.
"Ugotovitve te študije so potekale v času, ko so bile ZDA še pod vplivom oglasnih negativnih predsedniških kampanj, ki so se dotikale tem kot so šibko gospodarstvo, nasilje z orožjem, vojna, globoka politična razdelitev, …" je dejal Juliano Laran, docent za področje marketinga na Univerzi Miami School of Business Administration. "Zdaj, ko vemo, da tovrstna sporočila povzročajo, da ljudje zaradi instinkta za preživetje, posegajo po več kalorijah, bi bilo pametno, da bi se takšni osredotočili na bolj zdrav začetek novega leta in vse novice za nekaj časa pustili na strani."
Foto: mars.com
Kot del večje raziskave so bile opravljene številne študije. V prvi, so morali udeleženci študije oceniti, kakšen okus ima nova vrsta bombonov M&M. Pol udeležencev je dobilo posodo z M&M-i, kjer so jim povedali, da imajo bomboni skrivno sestavino nove, visoko-kalorične čokolade, druga polovica udeležencev pa je prejela bombone, v katerih naj bi bila nova čokolada nizkokalorična. V resnici ni bilo razlike v okusu bombonov, ki sta jih poskušali obe skupini. Raziskovalci so dejansko merili, koliko udeleženci zaužijejo kadar so izpostavljeni nekim oglasnim plakatom z nevtralnimi stavki in pa oglasom, ki so povezani z bojem, stisko. Tisti, ki so podzavestno razmišljali o boju in stiski, so pojedli za približno 70 odstotkov več 'visoko kaloričnih bombonov', kot tistih, ki naj bi imeli nižjo kalorično vrednost. Pri ljudeh, ki niso bili izpostavljeni različnim kriznim oglasom, pa ni bilo zaznati nobene posebne razlike med zaužito količino 'visoko in nizko kaloričnih' bombonov.
Prenajedanje kot posledica čustvenega stresa je zelo pogosto in žal vse prepogosto tudi vodi v prekomerno telesno težo. Nekateri ljudje se v stresnih trenutkih, trenutkih žalosti ali ranljivosti zatečejo k (nezdravi) hrani ali alkoholu. Preberite si, katera hrana pomaga proti stresu?
Vir naslovne fotografije: cache.jezebel.com
To bi jim pa lahko tudi jaz povedala, brez raziskave. 😉 Ampak ja, brez heca, sama pri sebi opažam, da je zame stresen položaj in slab dan = veliko več hrane. Kar nekako opravičljivo se mi zdi na take dni več pojesti. Katastrofa, res. Dobro, vsaj zavedam se tega in se z nekaj samodiscipline obrzdam, včasih pa kar pade kontrola.