… imajo tradicionalno višje stopnje ločitev kot Azija in Latinska Amerika. Na primer, stopnje ločitev (kar pomeni stopnjo, izračunano tako, da se skupno število primerov v danem obdobju deli s skupnim številom oseb v populaciji) v ZDA za leti 2019 in 2020 so bile 2,7 oziroma 2,3; v Maleziji, na Japonskem in v Južni Koreji pa 1,6.
Nekateri verjamejo, da je visoka stopnja ločitev v zahodnih državah posledica odprte družbe glede ločitve, in večje finančne neodvisnosti žensk.
Pri nekaterih starostnih skupinah je večja verjetnost, da se ločijo. Stopnje ločitev so izjemno visoke med ljudmi, starimi od 50 do 75 let, kar imenujemo “siva ločitev”. Zmanjšuje pa se število ločitev pri parih, ki se poročijo pozneje in imajo srednješolsko ali višjo izobrazbo.
Povprečna stopnja ločitev po svetu
Povprečna stopnja ločitev po svetu se bo glede na podatke za leto 2022 verjetno zmanjšala. Po Letopisu ZN je bila stopnja ločitev leta 2021 na podlagi razpoložljivih podatkov o zakonskih zvezah in ločitvah po vsem svetu 1,8.
Države z najvišjo stopnjo ločitev
Obstajajo dejavniki, ki vplivajo na visoko stopnjo ločitev. Države z najvišjo stopnjo ločitev imajo običajno hiter in poceni ločitveni postopek, bolj izobraženo prebivalstvo in enakost spolov glede zaposlitvenih možnosti za ženske.
Najpogostejši razlogi za ločitev v teh državah so:
- Pomanjkanje zavzetosti 75 %
- Nezvestoba 59,6 %
- Nepremostljive razlike 57,7 %
- Finančne stiske 36,7 %
- Zloraba substanc 34,6 %
- Nasilje v družini 23,5 %
Države z najvišjo stopnjo ločitev po vsem svetu do podatkov za leto 2021:
- Maldivi 5.52
- Kazahstan 4.6
- Rusija 4.4
- Belorusija 3.7
- Kitajska 3.2
- Kuba 2.9
- Finska 2.4
- Švedska 2.5
- Danska 2.7
- Ukrajina 3.1
PREBERITE TUDI: Ločitev je konec pravnega sporazuma in ne konec sveta