Nikakor ni prepozno, če se vadba pojavi šele v tem življenjskem obdobju, vendar je prav, da je le-ta strokovno vodena in redna.

Vključite se lahko v vadbeno skupino ali preprosto postanete aktivne doma točno takrat, ko vam dopušča čas. Dolg sprehod v dvoje ali nekaj preprostih vaj, ki ste si jih zapomnile od študentskih telovadnih uric, bo prispevalo k boljšemu počutju, vendar naj bo tokrat prisotna umirjenost gibanja.

Bolj kot močna mišična struktura je za porod pomembna pozornost. Dosežete jo lahko s preprostimi meditacijami ali pa preprosto počivate ob mirni glasbi in potujete po svojem telesu ter ga na tak način sproščate. Vizualizacija vam lahko pride zelo prav v času posameznega popadka, ko je pomembno, da so mišice sproščene, saj le tako otrok hitreje potuje proti izhodu. Lahko si predstavljate velik cvet, ki se odpira, se povežete z otrokom in ste v mislih z njim.

Ta pot je neprijetna za oba, vendar si jo lahko olajšate. V samo vadbo vključite tudi vaje za krepitev mišic medeničnega dna in za stabilizacijo medenice. Če tega ne izvajate, lahko poiščete pomoč pri fizioterapevtki v najbližjem zdravstvenem domu. Redno preverjajte tudi odmik trebušnih mišic, ki naj ne presega 2 cm.

Sicer pa je pomembno, da se ukvarjate s tem, kar vas veseli in naj vadba ne postane mučenje, temveč potreba in veselje.

4 KOMENTARJI

  1. Petra, hvala za pregleden in poučen povzetek gibanja v času nosečnosti. priznam, da bi me ob branju tega prispevka v trenutku zagrabila slaba vest, če se ne bi tudi sama redno udeleževala prilagojene telovadbe, ki vsebuje prav vse elemente vadbe, kot jo opisuješ ti :).

  2. Super članek. Vsem nosečnicam priporočam, da začnejo vaditi čimprej. Pred pričetkom vadbe je priporočljivo, da se pogovorimo s svojim G – za vsak slučaj. Osebno mi najbolj ustrezajo sprehodi na okoliške hribčke in pilates.

  3. se strinjam z Mis, pogovor z ginek. predhodno vsekakor ne bo odveč. treba je namreč povedati, da se pri kakršnihkoli komplikacijah (rizična nosečnost, mati diabetičarka, visok pritisk…) telovadba odsvetuje, prav tako pa večinoma priporočajo, da se začne šele PO dopolnjenih prvih 3 mesecih nosečnosti.

  4. Hvala za članek, me ravno sedaj zanima ta tema. Nekje sem prebrala, da sme sprehod nosečnice trajati maksimalno 20 minut. Meni se zdi to pretirano malo, kaj mislite?

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj