… preučujejo škodljive vplive kajenja oz. cigaretnega dima. Cigaretni dim je znan karcinogen in družinski zdravniki opažajo mnogo zdravstvenih težav pri otrocih, ki so izpostavljeni cigaretnemu dimu. Med najpogostejšimi so hude respiratorne bolezni, ki so posledica izpostavljanja pasivnemu kajenju, zato strokovnjaki trdijo, da je treba več narediti v smeri osveščanja staršev in preprečevanja izpostavljanja otrok cigaretnemu dimu.

"Izpostavljanje otrok dimu s strani staršev in ostalih skrbnikov je taka zloraba kot so druge zlorabe, ki otrokom puščajo trajne fizične in psihične posledice, npr. alkoholizem, vožnja pod vplivom alkohola, zanemarjanje otrok ipd. Čisto preveč otrok smo že hospitalizirali zaradi astme in pljučnice, ki sta bili v največji meri posledica ponavljajočega izpostavljanja otrok dimu," so povedali strokovnjaki.

Po njihovem mnenju bi se moralo bolje poskrbeti za zaščito otrok, med drugim z osveščanjem staršev, da je kajenje izjemno škodljivo; z zakonodajo in po potrebi posredovanjem sodišč oz. centrov za socialno delo. Z zaščito otrok bi se tako namreč poskrbelo za preprečitev mnogih neozdravljivih kroničnih bolezni in zdravstvenih težav, ki so posledica izpostavljenosti cigaretnemu dimu: "Pasivno kajenje poslabša delovanje pljuč in vsebuje tono karcinogenov in otroci, ki so najbolj ranljivi, so izpostavljeni in ne morejo se sami braniti."

Kajenje – aktivno in pasivno – povzroča bolezni dihal, srca in rakava obolenja ter vrsto drugih zdravstvenih težav in močno pospešuje staranje – tako pri odraslih kot tudi otrocih. "Nujno moramo intervenirati, da se to zlorabo prepreči," so zaključili strokovnjaki. Članek bo bil objavljen v Annals of Family Medicine april/maj 2015.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj