Tudi če ste ena izmed tistih žensk, ki je že kot majhna punčka sanjala o dnevu, ko bo postala mamica, in se vam morda zdi, da sta s partnerjem pripravljena na otroka, se vseeno dobro, da še malo premislite in se s partnerjem temeljito pogovorite. Strokovnjaki pravijo, da si morata s partnerjem pred spočetjem otroka zastaviti nekaj pomembnih vprašanj in če se glede katerega izmed odgovorov ne strinjata, ali se sploh o tem ne moreta pogovarjati, je to najverjetneje znak, da na otroka še nista pripravljena.


helpful.com


Kako boste zanosili?

Lahko se odločite za eno izmed dveh poti – a) delala bova na tem, ko bo pa bo; b) skrbno bosta spremljala dneve ovulacije in planirala, kdaj je najbolj ugodno, da zanosite.

To je že prvo vprašanje, pri katerem se morata partnerja strinjati, pogosto pa sta na nasprotnih bregovih; moški so najpogosteje zagovorniki prve možnosti, ženske pa želijo vedeti in nadzorovati kaj se dogaja z njihovim telesom. S partnerjem se morata glede tega pogovoriti in doseči nek kompromis, da bosta oba zadovoljna.


Ste finančno sposobni imeti otroka?

Otroci so zelo velik strošek, zato se je o nekaterih stvareh potrebno dogovoriti že vnaprej. Bosta kupila nov ali rabljen otroški voziček in sedež za avtomobil, ali pa vama ga lahko kdo posodi? Kaj bo, ko se vam izteče starševski dopust, bo dojenček takoj dobil mesto v vrtcu, ga lahko pazijo stari starši ali bosta mogla najeti varuško?

Strokovnjaki poudarjajo, da je zelo pomembno, da imata oba partnerja realno predstavo o stroških, ki so povezani z otrokom, še posebej glede varsta otroka, ko se iztečeta porodniška in starševski dopust. Zavedati se je potrebno, da so čakalne liste v javnih vrtcih zelo dolge, višina stroškov vrtca pa je odvisna od družinskih prihodkov.


woolworthsbabyandtoddlerclub.com.au

S partnerjem pa se morata dogovoriti tudi o drugih finančnih zadevah – z enako velikim družinskim proračunom se bo po prihodu otroka verjetno potrebno čemu odpovedati, bodisi kakšnim počitnicam, potovanjem, dražji kozmetiki in čevljem, ali pa video igricam in podobnim rečem. Da ne bo pozneje prihajalo do slabe volje in prepirov, je najbolje, da s partnerjem te stvari dorečeta še preden se odločita za zanositev.


Imata dobro in trdno zvezo?

Če se v vajini zvezi pojavljajo težave, je zdaj pravi čas, da jih rešita. Če je potrebno, lahko obiščeta tudi družinskega terapevta, ki vama bo pomagal rešiti težave, še preden se odločita za naraščaj. Strokovnjaki svarijo, da nikar ne mislite, da bo nosečnost ali otrok rešil težave, ki jih imata s partnerjem, zaradi pomanjkanja časa, premalo posvečanja drug drugemu in stresa lahko nosečnost in otrok v vaši zvezi povzročita še več težav in prepirov.

Ko se otrok rodi, je potrebnega veliko dela in usklajevanja, zato je nujno, da sta s partnerjem usklajena, pripravljena na kompromise in učinkovito komunikacijo. Če imata torej težave, se najprej lotita teh, nato pa razmišljajta o otroku.


Sta oba pripravljena na več zadolžitev doma?


gooddev.com

Moški se radi hecajo, da 'plenic pa ne bodo menjali' in če je tudi vaš partner eden izmed teh, bi bilo dobro, da se o domačih zadolžitvah pogovorita še preden bo prepozno. Z majhnim otrokom je veliko dela, zato morata biti oba s partnerjem pripravljena na to. Še preden se odločita za otroka s partnerjem razćistita, ali vam je pripravljen pomagati pri gospodinjskih opravilih in kako si bosta razdelila obveznosti; to vključuje vse od pranja in likanja perila, pa do pospravljanja stanovanja in nočnega vstajanja, ko se otrok zbudi.


Sta se pripravljena odreči času zase?

Starševstvo je zelo zahtevna 'služba', ki (vsaj od začetka) zahteva skoraj ves vaš čas, zato bosta morala, vsaj za nekaj časa, sebe postaviti na drugi tir. To velja še posebej za mame in še toliko bolj, če nameravate dojiti.

Na tem področju bosta morala s partnerjem sklepati kompromise, saj bosta imela še manj časa kot prej, kar pomeni, da se ne bosta mogla dobiti s prijatelji kadarkoli se vama bo zahotelo, pogosto pa se bosta mogla odreči tudi času, ki si ga rada vzameta drug za drugega in za kvalitetno preživljanje 'partnerskega časa'. Prav tako premislita, če imata v življenju še kakšne cilje in želje (morda potovanje v eksotične dežele), ki bi jih rada uresničila preden se vajina družina poveča.


V kakšni veri, če sploh, bosta vzgajala otroka?

Je eden izmed vaju zelo veren, drugi pa ne? Sta morda celo pripadnika različnih verskih skupnosti? Če sta na eno izmed teh dveh vprašanj odgovorila z 'ja', se morata nujno pogovoriti, v kakšni veri bosta vzgajala otroka, da ne bo težav, ko se bo le-ta rodil.


Kateri jezik bo otrok govoril?

Če s partnerjem govorita različna jezika/e, se pogovorita tudi o teh zadevah in o možnostih dvojezične vzgoje.


Se morata preseliti?


manandvanlondoncheap.com

Otroci so sicer majhni, kljub temu pa se nabere ogromno stvari, ki jih otrok potrebuje in jih morda ne bosta imela kam dati, če živita v čisto majhnem stanovanju. Prav tako lahko otrok s svojim nočnim jokom moti okolico, zato premislita, če bi se bilo potrebno preseliti v večje stanovanje, ali pa celo hišo, kjer ne boste nikomur kratili spanca. Če živita pri enih izmed staršev, premislita tudi o tem, koliko se bodo slednji vmešavali v vajino vzgojo in če se vidva s tem strinjata, ter do katere meje.
To vprašanje je še posebej dobro rešiti pred nosečnostjo, da se boste v času nosečnosti lahko v miru pripravljali na prihod družinskega člana. Stres zaradi selitve ne bo vplival dobro ne na vas, ne na dojenčka, zato za stanovanjsko vprašanje najdite rešitev še preden se odločite za naraščaj.  

Strokovnjaki pravijo, da se je o teh stvareh nujno pogovoriti, kljub temu pa pazite, da ne boste preveč načrtovali, saj se lahko nekatere izmed teh stvari rešijo same od sebe. Če boste z nosečnostjo čakali na trenutek, ko bo vaše življenje popolno, ne boste nikoli imeli otroka, zato morate včasih kakšno malenkost spregledati.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj