… je njihov otrok zdrave telesne teže in da se ne zavedajo resnih zdravstvenih posledic, ki jih ima debelost na zdravje. Prav tako niso seznanjeni s tem, kako pomembni so zdrava prehrana, normalna telesna teža in gibanje za zdravje otrok. "Starši imajo težave pri spreminjanju otrokovih prehranjevalnih in gibalnih navad. Naša raziskava pa nam je pokazala, kateri dejavniki vplivajo na motivacijo staršev da pomagajo svojim otrokom postati bolj zdravi," je povedal avtor raziskave in docent na pediatriji Kyung Rhee. Raziskava temelji na anketi 202 staršev, katerih otroci, stari med 5 in 20 let, so bili pripeljani v kliniko za zelo debele otroke. Več kot dve tretjini teh otrok je bilo ženskega spola in skoraj vsi (94 %) so imeli uradno postavljeno diagnozo ekstremne debelosti. |
Čeprav so bili torej ti otroci več kot očitno ekstremno debeli, je kar 31,4 odstotkov staršev označilo njihovo zdravje kot 'izvrstno' ali 'zelo dobro' in kar 28 odstotkom se debelost otrok ni zdela zaskrbljujoča. Se je pa staršem zelo enostavneje pomagati otrokom se zdravo prehranjevati kot jih spodbujati k vsaj eni uri gibanja dnevno. Nato je kar 61,4 odstotkov staršev poročalo, da so izboljšali prehranjevalne navade svojih debelih otrok (manj hitre procesirane hrane in več sadja in zelenjave) in le 41,4 odstotka, da so povečali količino otrokovega gibanja. Tako zdrava prehrana kot tudi redno gibanje sta ključna dejavnika za dobro zdravje – to, ali bomo to počeli ali ne, pa je v veliki meri odvisno od navad, ki jih prejmemo v (zgodnji) otroški dobi.
V raziskavi so ugotovili še, da so se starši lažje lotili podviga, če so o tem govorili z zdravnikom in težje, če so se tudi sami (neuspešno) borili z odvečno telesno maščobo, so se manj ukvarjali z otrokovimi prehranjevalnimi navadami. Kar se tiče gibanja pa strokovnjakom ni jasno, zakaj starši kljub njihovemu trudu, da bi jim razložili pomembnost rednega gibanja otrok, podcenjujejo njegovo izjemno pomembnost. Raziskave namreč že leta kažejo, da je dandanašnja mladina predebela, zasedena pred TV in računalniškimi ekrani in se skorajda ne giba, kar vodi v slabo zdravstveno stanje in resne zdravstvene težave kasneje v življenju.
Raziskava je bila objavljena v strokovni reviji Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.