… zdravilci, se imenuje šetraj. Verjetno ste zanj že slišali, čeprav velja za pozabljeni zaklad narave. Uporabljali so ga že pred 2000 leti, predvsem kot nadomestek popra pri ljudeh, ki si dražjih eksotičnih začimb niso mogli privoščiti.

Zdravilne lastnosti

Pri nas uspevata dve vrsti šetraja in neglede na to, katero uporabimo, so zdravilne lastnosti podobne. Preprečuje napenjanje, pomaga pri želodčnih krčih in pri težavah z žolčem, zmanjšuje občutek žeje … Znan je tudi kot začimba, ki deluje protivnetno, olajša bolečine v mišicah in kosteh, je tudi odličen diuretik – pomaga pri izločanju vode iz telesa.

Že v srednjem veku je bil šetraj znan kot afrodiziak – povečal naj bi izločanje testosterona in krepil prekrvavitev maternice, zato ga v nosečnosti ni priporočljivo uživati.

Pomaga tudi pri vnetemu žrelu, ranah v ustih in vnetju dlesni. Poparek iz šetraja grgrate ali z njim premažete rane. Blagodejni učinek nastopi takoj.

Uporaba

Šetraj lahko uporabljamo kot začimbo. Dodamo jo jedem iz krompirja, fižola, v različne juhe, omake, solate … in predvsem k jedem, ki napenjajo.

Iz šetrajevih lističev lahko pripravimo zelo okusen čaj, ki ga je priporočljivo piti zjutraj in zvečer. Ob težavah v grlu pa pripravimo poparek iz njega, tako da 30 g posušenih vršičkov stresete v liter vode in čez 10 minut precedite. Uporablja se tudi kot eterično olje.

PREBERITE TUDI: Kurkuma: Zakaj je zdrava in kje jo uporabiti

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj