Tako so raziskave pokazale, da imajo origano, majaron in rožmarin, ki so ene najpogosteje uporabljanih začimb, zdravilni učinek proti diabetesu tipa 2. za te začimbe so predhodne raziskave pokazale, da uravnavajo krvni sladkor, zato so jih raziskovalci vzeli pod drobnogled in podrobneje preučili njihov vpliv.

Raziskava

Origano (Origanum vulgare), majaron (Origanum majorana) in rožmarin (Rosmarinus officinalis) so testirali v sveži in posušeni obliki, da bi ugotovili, kako vplivajo na dva ključna encima, povezana z izločanjem inzulina in nekaterimi drugimi procesi. Ugotovili so, da tako svež kot tudi posušeni rožmarin in origano pozitivno vplivata na zdravje, pri čemer sveža oblika vsebuje veliko več antioksidantov polifenolov. Sta tudi izjemna zaviralca encima, ki pri normalnih pogojih odstranjuje odvečni inkretin iz telesa. Pri diabetikih je pomanjkanje inkretina povezano z visokim krvnim sladkorjem, zato se tudi pojavi potreba po znižanih ravneh tega encima, da se stanje popravi.

Po drugi strani pa so posušene komercialne verzije rožmarina, origana in majarona izjemno učinkovite pri zaviranju encima PTP1B, ki če je izločen ali zmanjšan, pomaga izboljšati toleranco na inzulin. Zmanjšanje tega encima tako ne le izboljša odziv telesa na zaužiti sladkor in na metabolizem, temveč tudi pomaga blokirati shranjevanje škodljivih maščob trigliceridov. "Potrebno je odkriti naravne snovi, ki pomagajo obvladovati to bolezen ," so napisali raziskovalci.

Naravne snovi bolj varne kot sintetične

Učinkovitost teh začimb se je pokazala enaka ali celo boljša kot sintetična zdravila proti diabetesu, zato bodo opravili še dodatne raziskave za vse, ki bi se radi bolezni lotili na bolj naraven način. Raziskava je bila objavljena Journal of Agricultural and Food Chemistry.

1 komentar

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj