Poglejmo si še, kakšne vrste produkti za lase so
najprimernejši za posamezno vrsto las. Najprej je potrebno povedati, da
so ne glede na vrsto las izjemno koristni negovalni izdelki, ki
vsebujejo manjše aminokisline (npr. glicin). Te so, kot smo povedali že
v začetku, sestavni del lasu, eksperimentalne raziskave pa so dokazale,
da imajo majhne aminokisline, ki jih nanesemo na lase, zmožnost
penetracije v samo skorjo lasu, kjer se vgradijo v poškodovani keratin
in tako obnavljajo strukturo poškodovanega lasu. Seveda govorimo o
področju lasu, ki je še ‘živ’. V primeru suhih, odmrlih, razcepljenih
konic, tudi aminokisline ne bodo rešile situacije, pač pa bodo pomagale
le škarje. Tako lahko na etiketah šamponov, balzamov, mask in drugih
negovalnih izdelkov za lase iščete izraze, kot so: glicin (glycine),
aminokisline (amino acids), hidroliziran pšenični protein (hydrolized
wheat protein), hydrolizirani sojini proteini (hydrolized soya
proteins) ipd.

negovalni_izdelki

 

Kar pa se tiče stiliranja las, moramo imeti pri izbiri izdelkov v mislih lastnosti svojih las. Ravni lasje so lahko tanki ali debelejši, redkejši ali gosti. Prav vsem pa je skupno to, da se hitro posedajo, da jim večinoma primanjkuje volumna, da so hitro obteženi in da se (vsaj ob lasišču) hitro zmastijo. Leska jim ponavadi ne primanjkuje, vsaj če so redno striženi in torej ni scepljenih konic. Za dodajanje volumna svetujemo lahek utrjevalni losion v spreju ali peno, oboje nanašamo na mokre lase pred sušenjem. Na konice, če so zelo suhe, lahko nanesemo silikonske kapljice, za katere pa moramo vedeti, da bodo le navidezno ukrotile neubogljive ali celo razcepljene konice; ob prvem pranju bo stanje enako kot prej. Za utrjevanje celotne dolžine las izberemo lak v spreju. Če so lasje kratki, raje izberemo gel ali voskast gel, ki sta manj mastna od običajnih voskov za utrjevanje kratkih frizur. Pri ravnih laseh se izogibamo težkim kremam za stiliranje, voskom, pomadam. Vse navedeno bo le obtežilo las in ga hitro zmastilo.

ravni_lasje 

Tudi valoviti in skodrani lasje so lahko tanjši ali debelejši, ob lasišču pa so lahko hitro mastni, ali pa so lasje zelo suhi po celotni dolžini. Kadar je tako, posežemo po zelo hranljivem in negovalnem šamponu ter pogosto nanašamo hranljivo masko za lase. Pri stiliranju valovitih in skodranih las stremimo k temu, da bi lasem odvzeli ‘frizz’ (torej štrlenje in volumen ob glavi ter videz razcefranih konic, čeprav le-te niso poškodovane) in jim podarili zdrav sijaj, ki bi poudaril njihovo naravno valovitost. Nekatere kozmetične znamke nudijo linije za stiliranje, ki stremijo prav k eliminaciji suhosti in ‘frizza’, dobijo pa se formulacije na bazi silikonov ali mastnejših krem, gelov. Dobra izbira so kreme za stiliranje, ki lasem podarijo teksturo in definicijo, ne da bi jih (pretirano) utrdile. Še vedno si namreč želimo, da bi lasje imeli naravno gibljivost in da ne bi bili rigidni. Kodre lahko sušimo na zraku ali pa s sušilnikom z difuzerjem, ko pa so suhi, jih definiramo s bodisi kremo ali silikonskimi kapljicami, lahko jih tudi utrdimo z blagim utrjevalcem v razpršilu brez potisnega plina.

skodrani_lasje 

S svojimi lasmi sodelujte, namesto da se borite proti njim in njihovim naravnim lastnostim in kvalitetam. In – naj vam vaša frizura ne povzroča več sivih las!

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj