Raziskava, opravljena na univerzitetni bolnišnici v Madridu, je pokazala, da obstaja za ljudi, ki spijo več kot 8 ur na dan, dvakrat večja možnost, da zbolijo za alzheimerjevo boleznijo.
Vendar razloga za to povezavo niso uspeli odkriti; ena izmed možnosti je, da je preveč spanja že eden izmed prvih znakov Alzheimerjeve bolezni ali katere izmed drugih oblik demence. Po drugi strani pa je ‘nevstajanje’ iz postelje lahko znak za depresijo, za katero je znano, da lahko pri starejših poveča možnost za nastanek demence. Tretja možnost pa je, da lahko preveč spanja dejansko poveča nevarnost za razvoj bolezni, zato so raziskovalci opozorili zdravnike, naj bodo pozorni na preveč spanja pri pacientih, saj je to znak, da so lahko ogroženi.
V raziskavi je sodelovalo 3286 ljudi, starih 65 let ali več in vse so povprašali o njihovem zdravju, življenjskem slogu in koliko spijo v 24 urah, vključno s popoldanskimi dremeži. Nato so jih spremljali 3 leta in v tem času jih je 140 zbolelo za Alzheimerjevo boleznijo ali katero izmed drugih oblik demence. Rezultati so pokazali, da je pri tistih, ki so v povprečju spali več kot 9 ur na dan, dvakrat večja verjetnost za demenco.
Rezultati raziskave so bili objavljeni v reviji European Journal of Neurology, kjer so raziskovalci poudarili, da so odkrili pomembno povezavo med dolžino spanja in demenco. Vendar ni gotovo, da dolgo spanje demenco povzroča – možno je tudi, da je dolgo spanje eden izmed zgodnjih znakov še neodkrite bolezni. Za podrobnejša odkritja v zvezi s tem pa bodo morali opraviti še nadaljnje raziskave.
Alzheimerjevi bolezni se lahko izognete oz. jo odložite tako, da čim bolj zaposlite svoje možgane – idealni načini so npr. reševanje križank, kvizov, sestavljanje ‘puzzle’ sestavljank in podobno. Pomembna pa je seveda tudi ustrezna prehrana: redno gibanje, t. i. ‘mediteranska dieta’, bogata z zelenjavo, sadjem in zdravimi maščobami in nepraženimi oreški – vse to lahko zmanjša možnost, da zbolite za Alzheimerjevo boleznijo za kar 80 %.