…  kar trikrat večja možnost, da bo rodila večjega in debelejšega otroka.

V raziskavi na Univerzi v Alberti je sodelovalo 172 nosečnic, ugotovili pa so, da so tiste nosečnice, ki so se v prvi polovici nosečnosti preveč zredile, rodile dojenčke, ki so bili težji in višji v primerjavi s tistimi, ki so jih rodile nosečnice, ki se v prvi polovici nosečnosti niso zredile preveč. Vodilna raziskovalka Margie Davenport poudarja pomembnost izobraževanja nosečnic glede nevarnosti, ki jh prinaša preveč pridobljene teže.


blisstree.com

Udeleženke v raziskavi so bile zdrave nosečnice ki ne kadijo, noseče pa so bile med 16 in 20 tednov. Raziskava je potekala med letoma 1995 in 2011. Nosečnice so spodbujali, naj 3 do 4-krat tedensko izvajajo aerobne vadbe, imele pa so tudi dostop do gradiva o zdravem prehranjevanju med nosečnostjo.

Raziskava je pokazala, da je več kot polovica udeleženk (52 odstotkov) med nosečnostjo pridobila preveč teže. Pokazale pa so se razlike med tistimi, ki so se preveč zredile v prvi polovici nosečnosti in med tistimi, ki so se preveč zredile v drugi polovici nosečnosti. Pri prvih obstaja kar 2,7-krat večje tveganje, da bodo rodile velike in težke dojenčke, ki imajo preveč telesne maščobe.

Raziskovalka Davenport pravi, da imata “zdrava prehrana in fizična aktivnost med nosečnostjo dolgoročne pozitivne učinke tako za mamo kot otroka. Dojenčki, ki so večji pri rojstvu, se ponavadi razvijejo v večje otroke, kar predstavlja veliko tveganje za razvoj debelosti v otroštvu in tudi pozneje v življenju“.

Sarah O'Hara, prehranska strokovnjakinja, ki je specializirana za prehrano v nosečnosti, poudarja, da je zdrava prehrana v nosečnosti zelo pomembna. Prvi korak je, da nosečnica ne verjame staremu reku, ki pravi, da 'v nosečnosti jé za dva'.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj