Raziskovalci že dlje časa – natančneje od njihovega obstoja dalje – opozarjajo na možne škodljive vplive mobilnih telefonov, a dosedanje raziskave v precejšnji meri niso dale zelo zanesljivih podatkov. Radiofrekvenčno elektromagnetno sevanje, kakršna proizvajajo tudi mobilni telefoni, so določena kot potencialni karcinogeni za ljudi s strani mednarodne organizacije za raziskave raka International Agency for Research on Cancer (IARC). Nova študija, opravljena na univerzi v Tel Avivu, pa je prinesla izjemno slabe novice.

Nadaljnje raziskave so pokazale jasno povezavo med porastom rakavih obolenj in uporabo mobilnih telefonov. Raziskovalec Dr. Yaniv Hamzany je vzel vzorce sline uporabnikov mobilnih telefonov. Ker so telefoni ob uporabi blizu žlezam slinavkam, je njegova ekipa predvidevala, da bo slina pokazala, če obstaja kakšna povezava z nastankom raka.

Primerjali so osebe, ki zelo veliko uporabljajo mobilne telefone (po njih so govorili najmanj 8 ur na mesec – večina jih je sicer govorila še precej več, tudi po 30 ali 40 ur) s tistimi, ki jih sploh ne, in ugotovili, da je slina intenzivnih uporabnikov kazala znake močnega oksidativnega stresa – to je proces, ki poškoduje zdrave celice, vključno z DNA, pri čemer nastanejo strupeni peroksid in prosti radikali, je pa tudi eden glavnih vzrokov nastanka raka.

"Raziskava je pokazala, da z uporabo mobilnih telefonov nastaja močan oksidativni stres v delih telesa, ki so blizu telefona, ko je le-ta v uporabi. To vodi v poškodbe celic in genske mutacije, ki vodijo v nastanek raka," so povedali raziskovalci.
Raziskava je bila objavljena v časniku Antioxidants and Redox Signaling.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj