Poznajo ga vse kulture in vse religije, saj je pravo naravno zdravilo. Takrat se namreč telo očisti, regenerira, spočije in posledično tudi pomladi. Da, postenje (pre)malo hrane in (pre)malo hrane so najbolj preverjene in učinkovite metode tako za ohranjanje in vračanje zdravja kot tudi mladostnosti in vitalnosti.

Postenje prinaša nešteto koristi, od hujšanja do zmanjšanja količine zdravil, potrebnih za obvladovanje sladkorne bolezni tipa 2 in hipertenzije (visokega krvnega tlaka) – mnogi ljudje pa so si s postenjem pozdravili številne kronične in ‘neozdravljive’ bolezni, celo rakava obolenja.

Seveda pa ima postenje tudi negativne učinke, še zlasti za vse, ki so navajeni neprestano jesti in še to več ali manj nezdravo hrano. Naši predniki so bili namreč (nehote) pogosteje lačni kot siti, zato je to človeštvu v genih. A če smo od malega navajeni neprestano nekaj ‘mleti’ po ustih, se seveda telo na to navadi in ko mu odtegnemo, se pojavijo različni odtegnitveni simptomi – tako kot pri vsaki odvisnosti (in neprestano prehranjevanje ni nič drugega kot odvisnost).

Te neželene posledice posta so posledica prehoda telesa iz načina izgorevanja sladkorja, kar ni normalno in zdravo, v način izgorevanja maščob.

Poenostavljeno lahko rečemo, da ima človeško telo telo dve različni ‘tovarni’: tovarno za proizvodnjo sladkorja in tovarno za proizvodnjo maščob. Večina v razvitem svetu že leta oz. celo življenje uporabljajo tovarno za proizvodnjo sladkorja, da bi ohranili delovanje svojega telesa. V tem času je tovarna maščob kot goriva zaprta.

Zdaj pa nenadoma preidete z nenehnega prehranjevanja na to, da svoje telo prisilite, da se napaja iz maščobnih zalog, kar pomeni, da od sladkornega goriva preidete na uporabo maščobnega goriva. To pomeni, da morate prebuditi tovarno za kurjenje maščob in upočasniti uporabo tovarne za kurjenje sladkorja.

Si predstavljajte, koliko truda za telo je to, da upočasni uporabo tovarne, ki jo je uporabljalo celo življenje, in zažene tovarno maščob, ki sploh ni delovala? To zagotovo ne bo lahek in gladek prehod. Pojavile se bodo nekatere ovire, ki jih boste morali premagati, da bi tovarna, ki bi morala delovati že od začetka, končno začela učinkovito delovati.

Pri nekaterih ljudeh – načeloma pri tistih, ki relativno zdravo živijo – je ta prehod brezhiben in ne občutijo nobenih stranskih učinkov, medtem ko drugi načeloma nimajo te sreče. Če spadate v kategorijo, ki doživlja enega od naštetih neželenih stranskih učinkov – nikar ne skrbite! Večina stranskih učinkov popolnoma izgine v dveh do štirih tednih, če le vztrajate in se držite iste rutine.

Stranski učinki se ponavadi zadržijo le, če ljudje ne vztrajajo in se dosledno ne držijo svojega protokola postenja. Če niste vajeni postenja, se vam bo sprva zdelo težko ali celo nemogoče, vendar bolj, ko boste dosledni pri svojem režimu, prej se boste prilagodili in stranski učinek bo izginil.

Neželeni učinki posta se bodo najverjetneje pojavili, če:

  • ste novinec v postenju
  • če vaša prehrana temelji na ogljikovih hidratih in predelani hrani
  • če ste navajeni imeti 3 obroke na dan in po možnosti še kak prigrizek vmes

Najmanj verjetno je, da boste občutili neželene učinke posta, če:

  • se prehranjujete s nizko hidratno hrano
  • ste pred postom na dieti z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov ali ketogeni dieti (vaše telo se že hrani z maščobami)
  • se postenja dosledno držite

Glavobol, omotica, duševna megla in utrujenost

Ti neželeni učinki so običajno posledica nizke ravni natrija. Ko se začnemo postiti, se raven inzulina znatno zniža. Ta padec inzulina pošlje signal našim ledvicam, naj sprostijo odvečno vodo, saj inzulin povzroča zadrževanje vode. Večina ljudi ugotovi, da zaradi tega razloga na začetku postenja precej urinirajo.

Ko se naše telo znebi odvečne vode, z urinom izgubljamo tudi elektrolite. Prav tako ne zaužijemo toliko hrane, zato se močno zmanjša poraba elektrolitov. Naše telo strogo uravnava raven elektrolitov in ta nenadna sprememba lahko zmoti homeostazo našega telesa.

Rešitev: nekajkrat čez dan pod jezik ali v kozarec vode dodajte malce naravne soli (najboljši sta himalajska ali keltska sol).
spijte nekaj kostne ali neškrobne zelenjavne juhe
popijte sok iz kislih kumaric (brez sladkorja)

Nasvet: če je raven natrija prenizka, vsake tri ure zaužijte ščepec soli, juhe ali kislega soka, tudi če se počutite dobro. Tako boste preprečili, da bi se sploh počutili slabo.

Driska

Ta neprijeten stranski učinek je lahko zelo problematičen in je eden najpogostejših stranskih učinkov, s katerimi se srečujejo ljudje, ki se prvič postijo; še zlasti, če se postijo po tem, ko so zaužili veliko ogljikovih hidratov. Povzroča jo tudi dramatičen padec ravni inzulina, ki daje ledvicam signal, naj izločijo odvečno vodo, kar lahko povzroči vodeno in neželeno iztrebljanje.

Rešitev: vzemite 1 žlico vlaknin indijskega trpotca in jo zmešajte v 1 skodelico vode, pustite stati 10 minut do pol ure, vmes večkrat premešajte, nato spijte zjutraj.
Po potrebi pozneje čez dan ponovite z drugo žlico.

Nasvet: tako z iztrebljanjem kot tudi uriniranjem naše telo izgublja elektrolite, kar vodi v prenizko raven natrija. Zato poskrbite, da boste ob dnevih, ko se pojavi ta neželeni stranski učinek, spili dodatno skodelico slane vode, juhe ali soka kumaric, v katero dodate še nekaj dodatne soli.

Zaprtje

Če ne jeste, ali lahko sploh pričakujete, da boste opravili veliko potrebo? Večina od nas je navajena, da ima eno ali več iztrebljanj na dan, in včasih se nam zdi “čudno” ali “narobe”, če nimamo iztrebljanja. Če se ne počutite neprijetno, ne skrbite; če pa se počutite neprijetno, potem morate poskusiti odpraviti težave z zaprtjem.

Nekateri imajo prebavila, ki se gibljejo veliko počasneje kot drugi – sploh tisti, ki se premalo gibajo in se nezdravo prehranjujejo – zato pogosto uživanje hrane pripomore k temu, da se stvari pomikajo naprej. Ko se začnete postiti, ne zaužijete ničesar, kar bi pomagalo premakniti prejšnje obroke skozi sistem in po nekaj dneh lahko začnete čutiti nelagodje.

Rešitev:

  • pijte vodo, če ste žejni (ne pretiravajte in se ne nalivajte z vodo!)
  • jemljite magnezijev citrat, ki pomaga pri hidraciji debelega črevesa in pospeši gibanje.
  • več telovadite

Nasvet: če vse drugo odpove, zjutraj dodajte malo kokosovega olja ali olja MCT v čaj ali kavo. To ni popoln post, vendar bo stvari spet spravilo v gibanje.

Nespečnost in tesnoba

Ti neželeni učinki so posledica proizvodnje protiregulacijskega hormona adrenalina, ki se pospešeno proizvaja, ko se začnemo postiti. To je sicer dobra stvar, saj pospeši presnovo in nam pomaga, da se počutimo polni energije. Vendar pa lahko povzroči, da se v določenih delih dneva, ko bi raje spali, počutimo preveč energične.

Posledično smo lahko zaradi tega tudi nervozni. Večina ljudi, ki ne trpijo za anksioznostjo, poroča, da se počutijo, kot da so spili preveč kave, ko se prvič začnejo postiti. Ljudje, ki trpijo za anksioznostjo, začne skrbeti, da jo post poslabša – a je NE poslabša. Telo le proizvaja več adrenalina, zaradi česar so občutki hujši kot običajno.

Ljudje smo zelo prilagodljivi in to je eden od številnih razlogov, zakaj smo tako uspešni. Tudi naše telo se bo prilagodilo tem višjim ravnem adrenalina, če se bomo še naprej dosledno postili.

Rešitev:

  • izvajanje spalne higiene:
    • najmanj 1 uro pred spanjem izklopite VSO elektroniko
    • prav tako uporabljajte le pritajeno svetlobo (npr. himalajska lučka, ogenj iz kamina)
    • zvečer nosite očala proti modri svetlobi
    • privoščite si kopel z Epsom soljo, da se telo sprosti
    • zvečer se namažite z magnezijevim oljem
    • 4 do 6 ur pred spanjem vzemite magnezij
  • skrajšajte trajanje posta: npr. če ste se nameravali postiti 36 ur, preidite na 24 ur in po nekaj tednih uspešnega posta preidite na 36-urni post (enega in drugega izvajajte enkrat tedensko).

Nasvet: tudi pri profesionalnih postnikih se lahko pojavijo ti neželeni učinki, če poskušajo v svoj režim vključiti daljše obdobje posta. Če želite močno podaljšati trajanje posta, izberite umirjeno obdobje v svojem življenju (npr. kariera, družina, družabni dogodki itd.), ko si lahko privoščite nekajdnevno utrujenost.

Slab zadah

Vse odlične stvari v življenju imajo pogosto neke negativne posledice in to velja tudi za hujšanje. Ena od posledic hujšanja je slab zadah – temu pogosto pravimo keto zadah. Ko imamo keto zadah, postanejo naši jeziki beli, v ustih pa imamo okus po acetonu, saj je aceton biprodukt presnove maščobnih kislin.

Večina se takoj ustraši zaradi svojih belih jezikov in domneva, da imajo kakšno grozljivo pomanjkanje hranil. Drugi imajo zakonce, ki jih nočejo poljubiti in jih celo prisilijo, da spijo v drugi sobi, ker je njihov jutranji zadah tako neznosen.

A brez skrbi! Samo kurite maščobe in to je odlično! Ko se bo izguba maščobe začela upočasnjevati, se bo izboljšal tudi vaš zadah. Vaš jezik bo spet postal rožnat in dobrodošli boste v svoji spalnici.

Rešitev:

  • 2-krat do 3-krat na teden se namažite s kokosovim oljem
  • čez dan si pogosteje umivajte zobe
  • uporabljajte strgalo za jezik
  • pijte dovolj slane vode

Nasvet: v prvem mesecu postenja boste morda želeli nekoliko zmanjšati vnos beljakovin. Če želite shujšati in ohraniti mišično maso, morate zaužiti 0,6 g beljakovin na kilogram skupne telesne teže.

PREBERITE TUDI:

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj