… temveč jih spravite na rekreacijo. Študija, nedavno opravljena med evropskimi otroki, je pokazala, da več kot 2 uri gledanja televizije na dan pri otrocih poveča nevarnost za povišan krvni tlak za kar 30 odstotkov. Poleg tega odsotnost redne, vsakodnevne telesne vadbe, poveča to nevarnost za 50 odstotkov.
Znanstvena literatura že leta nakazuje, da gledanje televizije in veliko sedenja vodita v debelost in slabše počutje že med otroki in najstniki. Raziskava, ki so jo opravili na univerzah Zaragoza (Španija) in São Paulo (Brazilija) med 5221 otroki pa je pokazala tesno povezavo med preveč gledanja TV in sedenjem ter povišanim krvnim tlakom, ta pa vodi v kardiovaskularne bolezni kasneje v življenju. Rezultati raziskave so bili objavljeni v International Journal of Cardiology.
Avtorji raziskave so poudarili, da imajo otroci, ki več kot dve uri na dan sedijo pred TV, računalniki ipd. sodobnimi napravami, za 30 % več možnosti za povišan krvni tlak in debelost. To je po njihovem mnenju zelo zaskrbljujoče, saj večina ljudi tudi kasneje večino življenja presedi; pri učenju, delu in nato še v prostem času, namesto, da bi vsaj slednjega izkoristili za gibanje. Poleg tega povišan krvni tlak v otroštvu skoraj zagotovo vodi v povišan krvni tlak v odrasli dobi.
Najmanj uro gibanja na dan
Da bi se temu izognili – s tem pa udi debelosti in vrsti drugih sodobnim 'bolezni' – strokovnjaki priporočajo več kot uro gibanja na dan ter omejitev sedenja v prostem času na največ 2 uri na dan. V neki drugi raziskavi pa so ugotovili, a če se ne gibamo vsaj uro na dan, to poveča nevarnost za povišan krvni tlak za 50 odstotkov. "Tako raziskave kot tudi izkušnje kažejo, da je fizična aktivnost močan naravni razširjevalec žil. S tem se poveča dotok kisika v srce in zmanjša pritisk na arterije.