… "V zadnjih nekaj desetletjih je onesnaženost zraka zaskrbljujoče narasla in kljub skrbi držav, da bi se izboljšala kakovost zraka, onesnažen zrak predstavlja čedalje večjo grožnjo zdravju ljudi. Nekatere raziskave, ki so jih izvedli v Evropi, so pokazale jasno povezavo med onesnaženim zrakom, še zlasti ultra majhnimi delci v velikost PM10 ali manjšimi. Ti vplivajo ne le na bolezni dihal, temveč tudi bolezni srca in ožilja in smrt zaradi njih. EU ima mejo 50mcg/m3 teh delcev, a negativni učinek na zdravje se pojavi že pri precej nižji meji."

Aktualna raziskava, za katero so podatke zbirali kar 3 leta, je potrdila povezavo med trdnimi delci PM10, ki so znak splošne onesnaženosti zraka, in nastankom kardiovaskularnih bolezni, še zlasti odpoved srca, poslabšanje delovanja srca, paroksizmalno atrijsko fibrilacijo in aritmijami. Z vsakimi 3 odstotki večje onesnaženosti zraka je narasla tudi količina PM10 delcev. Raziskovalci so ugotovili tudi, da so s povečevanjem onesnaženosti starejši ljudje (65 let in več) in moški še posebej podvrženi aritmijam, atrijski fibrilaciji in akutnim srčnim težavam.

Raziskava pa je pokazala tudi, da so bile hospitalizacije zaradi težav s srcem pogostejše, ko je bila količina delcev PM10 v zraku večja, zato je treba glede na vsa dognanja biti še posebej pozoren na starejše paciente in tiste, ki so že imeli težave s srcem. PM10 namreč pospešuje vnetne procese, ki se jim zoperstavljamo z uživanjem antioksidantov.

Onesnažen zrak pa predstavlja poseben problem tudi zato, ker se mu ljudje, ki živijo v določenem okolju, ne morejo izogniti, sami pa na kakovost zraka ne morejo vplivati. Zato bi morale države za zaščito zdravja svojih prebivalcev uvesti politiko bolj ekoloških virov energije za avtomobile, industrijo in gospodinjstva, npr. nuklearno energijo, vetrnice ipd. Mnogi so mnenja, da nuklearna energija ni ustrezna alternativa, a glede na čedalje huje onesnažen zrak, je to nuja, poleg tega pa so strokovnjaki mnenja, da bi morali znižati mejo dovoljenih PM10 delcvev v zraku na 20 do največ 30 mcg/m3.
Raziskava je bila predstavljena na kongresu Acute Cardiac Care Congress 2013 v Italiji.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj