… bolje ščitili pred tovrstnimi poškodbami, saj je prva, v kateri so dokumentirali poškodbe DNK. V sodelovanju s P&G so raziskovalci z univerze Newcastle natančno dokumentirali poškodbe DNK, ki jih povzroči celoten spekter UV žarkov tako zgornji (dermis) kot tudi spodnji plasti kože (epidermis).

"Ker smo lahko analizirali celotni spekter poškodb, ki jih na DNK kože povzročajo UVA in UVB žarki, je to neprecenljivo orodje za kozmetično in farmacevtsko industrijo in za preprečevanje prezgodnjega staranja," je povedal profesor molekularne biologije Mark Birch-Machin z univerze Newcastle.

Testiranje

Testiranje na človeških celicah je pokazalo spekter UV poškodb na koži. Ponavljajoče se izpostavljanje UV sevanju stara kožo, saj UVA in UVB žarki penetrirajo v celice in povečajo število prostih radikalov, še zlasti reaktivnih kisikovih spojin. Povečano število slednjih pa poškoduje DNK v kožnih celicah, kar sčasoma vodi v kumuliranje DNK poškodb, še zlasti v mitohondrijih, kar močno pospeši staranje in uničuje podporna vlakna kože kolagen in elastin. Posledica je uvela, povešena koža, polna gub ter pigmentni madeži. Raziskave kažejo tudi, da povečana količina reaktivnih kisikovih spojin poveča možnost za nastanek in razvoj kožnega raka.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj