Vrnitev

Rojstvo prvega otroka prepreči nadaljnjo zaposlitev žensk v večini razvitih držav. Povratek na delovno mesto je, kot že omenjeno, največkrat otežen ali nemogoč. Še težje je, če ima ženska več otrok, saj je doba odsotnosti z delovnega mesta predolga. Ženske v času odsotnosti izgubijo stik z delom, izgubijo zaupanje v svoje sposobnosti in v tem času ne dopolnjujejo svojega znanja, zato imajo tudi manjše možnosti napredovanja.
 
Glavni problem predstavlja ženskam prav delo prek polnega delovnega časa, ki je v zadnjem času vedno pogostejši pojav. Delodajalci ob sklenitvi delovnega razmerja pogosto zahtevajo podpis sklepa o prenehanju delovnega razmerja, ki ga lahko uveljavijo, ko se želijo določene delavke znebiti, da ne omenjamo izjav, v katerih se ženske obvežejo, da nekaj let po sklenitvi delovnega razmerja ne bodo imele otrok. Vedno pogostejši so primeri, ko delodajalec na primer vidi, da bo delavka, ki res ni ozaveščena in informirana, odšla na porodniško, to njeno nebogljenost izkoristi, da se je znebi in ji da sklep o prenehanju delovnega razmerja. Večkrat delodajalci kot "mehanizem zaščite pred ženskami" uporabljajo tudi delovno razmerje za določen čas. Da ne omenjamo zelo nizkih plač … To so težko rešljivi problemi celo za tiste, ki imajo visoko izobrazbo, kaj šele za tiste, ki imajo srednjo, poklicno šolo ali pa so sploh brez izobrazbe. Jasno je, da bodo ženske v takem položaju najprej pomislile: zdaj ne smem imeti otroka. Vendar pa je prijav zoper kršitelje zelo malo, ker je v posameznikih prisoten strah pred izgubo delovnega mesta. Tako so kršitve pravic zaposlenih velikokrat zamolčane.

noseča delavka


Izjave

Nina: "Bila sem zelo potrta, ko sem opazovala, kako so me moški kolegi prehitevali, sama pa sem bila razpeta med skrbjo za otroke in službo."
 
Sonja: "Končala sem fakulteto za informatiko. Za službo sem zaprosila v dokaj veliki firmi. Najprej sem prišla v ožji krog kandidatov, se pogovarjala z bodočim mentorjem, pokazali so mi celo delovno mesto, češ: to bo pa vaš računalnik. Vmes pa so, prijateljsko ob kavici, padala tudi takšna vprašanja: ali imam fanta, ali se mislim poročiti – seveda; kaj pa družina – ja, vsaj dva otroka bi rada imela. Čez deset dni sem dobila pismo: komisija se je odločila za drugega kandidata. Brez obrazložitve."

Mateja: "Že nekaj časa delam brez pogodbe o zaposlitvi. Pogodba za določen čas mi je pretekla in zdaj je nimam. Delodajalca sem obvestila, da mi zato pripada pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas (po Zakonu o del. r.). Rekli so, da jo bom dobila, zdaj pa je od tega že precej časa, pa še vedno nič."

Irena: "Sem profesorica, ki je bila sprejeta za določen čas, nato sem zanosila, na začetku porodniške pa se mi je zaposlitev za določen čas iztekla, čeprav so mi zagotovili vrnitev. Na koncu porodniške sem si morala iskati drugo službo."
 
Tanja: "Po vrnitvi s porodniške me je delodajalec obvestil, da mojega dela ni več. Ustno. Lahko pa delam v skladišču kot administrator. Ustno. Plačo mi je znižal za 20 % zaradi zmanjšanega obsega dela. Pisno … Dodatna dela, predvsem ročno nalaganje kamionov, pometanje skladišča, polnjenje polic s prispelim materialom, dostava materiala, delo v proizvodnji, delo v nemogočih temperaturah, brez ustrezne zaščite (razen plašča) mi nalagajo ustno …"
 
Nasvet in odgovor strokovnjaka na moje vprašanje: "Glede na to, da ni bilo med vami in delodajalcem nobenega drugega dogovora oz. vam delodajalec ni ponudil v podpis nove pogodbe za določen čas ter glede na to, da ste na delu ostali zaradi potreb delodajalca tudi po izteku pogodbe za določen čas, se je vaše delovno razmerje transformiralo iz določenega v nedoločen čas. Delodajalec vam mora ponuditi v podpis pogodbo za nedoločen čas. Da ne boste imeli po vrnitvi s porodniške težav, je najbolje, da uredite glede pogodb z delodajalcem vse sedaj. Zahtevajte, da vam da v podpis pogodbo o zaposlitvi. V kolikor vam je ne bi hotel dati, imate na razpolago tožbo pred delovnim sodiščem."

Odpust in pravice

Delodajalec vas lahko redno odpusti iz treh razlogov:

  1. poslovni razlog,
  2. razlog nesposobnosti delavca,
  3. krivdni razlog.

Krivdni razlog oz. primer, ko delavec krši pogodbene in druge obveznosti iz delovnega razmerja, je tudi edina situacija, ko delodajalec redno odpove pogodbo o zaposlitvi, ne da bi bil obvezan plačati odpravnino. Pri tem gre opozoriti, da mora delodajalec o kršitvah predhodno pisno obvestiti delavca.

Načeloma vas delodajalec ne more odpustiti iz drugega razloga kot tistega, ki dejansko obstaja in je hkrati resen in utemeljen.

Starši so po Zakonu o delovnih razmerjih kategorija posebej zaščitenih delavcev, ki so zavarovani pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Le-ta jim ne sme biti odpovedana v času nosečnosti, dojenja otroka in v času izrabe starševskega dopusta v obliki polne odsotnosti z dela. Varstvo se začne že s samim nastopom nosečnosti in traja vse do konca starševskega dopusta. V tem času vam torej ne sme biti vročena odpoved pogodbe o zaposlitvi (kar ne velja za izredno odpoved in pri postopku za prenehanje delodajalca), saj delodajalec drugače stori prekršek, za katerega je lahko kaznovan z denarno kaznijo.
 
Če v času porodniškega dopusta ponovno zanosite, morate o tem nemudoma seznaniti delodajalca in mu predložiti zdravniško potrdilo. Omenjeno posebno varstvo pripada namreč vsaki noseči delavki od dneva nastopa nosečnosti. V primeru zanositve v času koriščenja porodniškega dopusta in tudi v primeru, ko je bila delavki po preteku porodniškega dopusta vročena redna odpoved – torej v času odpovednega roka, delavki ne sme biti odpovedana pogodba o zaposlitvi. V prvem opisanem primeru ji odpoved ne sme biti niti vročena, v drugem pa ji delovno razmerje ne sme prenehati še ves čas nosečnosti, ko otroka doji in ko koristi starševski dopust v obliki polne odsotnosti. Če delodajalec za nosečnost delavke ne ve in ji kljub temu vroči odpoved, je delavka dolžna takoj obvestiti delodajalca o nosečnosti. Obstaja pa izjema, ko je možna odpoved pogodbe tudi zaščitenim kategorijam zaposlenih po predhodnem soglasju inšpektorja za delo in ob izpolnjenih zakonskih pogojih.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj