Veliko o tem je že napisanega v preostalih objavah, tokrat pa je treba poudariti, da ni škodljivo le pomanjkanje, temveč tudi nereden urnik spanja in razbit spanec (nočno prebujanje).

Skratka, pomembni so količina, kakovost in konsistentnost spanja, kar je potrdila tudi nedavna raziskava. In slab spanec ima uničujoč vpliv celo na zdravje srca.

Ugotovili so, da nekonsistenten spanec – torej ko čez teden spimo premalo in hodimo spat ob različnih urah, pogosto tudi zelo pozno, vikend pa na pol prespimo – zelo slabo vpliva na zdravje, saj so imeli ljudje z najslabšimi spalnimi navadami oz. težavami s spanjem najslabše zdravstveno stanje. Med drugimi so imeli povišane trigliceride, krvni tlak in ravni sladkorja v krvi. A tudi tu se ne konča – ugotovili so, da lahko že ena hektična, neprespana noč poslabša te kazalce.

PREBERITE TUDI: Glasba, ki odpravi nespečnost

Glede na čedalje bolj stresne in natrpane urnike sodobnih ljudi ter premalo spanja, se je dobro potruditi, da poskrbimo za svoje zdravje s čim več spanja (izločimo vse nenujne opravke in dejavnosti), zdrave preostale obroke (če veste, da bo zvečer pojedina, imejte do takrat post), omejite vnos kofeina in povečajte vnos antioksidantov, vitaminov in mineralov, da se bo telo lažje in hitreje regeneriralo in bo čim manj negativnih posledic na zdravje.

PREBERITE TUDI: Spanje za vikend ne odtehta pomanjkanja spanja čez teden