… sposobnost sočutja je ena izmed človeških lastnosti – to, da lahko razumemo stisko sočloveka in nam to vzbudi nežne občutke in spodbudi potrebo po skrbi in pomoči. A pod vplivom določenih okoliščin lahko občutki topline, nežnosti in simpatije nakazujejo tudi agresivno vedenje, pravijo raziskovalci z univerze Buffalo. Zakaj je tako?

Ne gre za jezo ali občutek ogroženosti, ampak k temu doprineseta dva nevrohormona, ki delujeta na dva načina; kot hormona, ko sta v krvnem obtoku, in kot nevrotransmitorja v možganih. "Oksitocin in vazopresin sta namenjena funkciji, ki vodi v povečanje določenih ravnanj,« so povedali raziskovalci in dodali, da ljudje pristopajo drugim ljudem zaradi različnih razlogov, med drugim tudi agresije. Dvodelna študija je bila sestavljena iz ankete in eksperimenta in rezultati so pokazali, da občutke sočutja lahko nakazujejo agresivno vedenje v korist tistih, ki imajo težave oz. potrebujejo našo pomoč. Raziskovalci so povedali, da to pravzaprav ni presenetljivo.

"Rezultati raziskave so pokazali, da občutki do ljudi v težavah, ki jih označujemo kot sočutje ali zaskrbljenost, napovedujejo agresijo do tretjih. V situacijah, ko nam je do neke osebe res veliko, imamo kot človeška bitja potrebo, da jim pomagamo, a če to nekdo preprečuje, smo pripravljeni to tretjo osebo napasti," so povedali. Pa ne zato, ker bi ta tretja oseba naredila kaj narobe – predstavljajte si starše, ki v želji po ugoditvi svojemu otroku pri določenem tekmovanju naredijo kaj destruktivnega sotekmovalcu. Tako reagiramo zato, ker nam je toliko do določene osebe, da smo zato pripravljeni škodovati drugemu.
Raziskava je bila objavljena v Personality and Social Psychology Bulletin.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj