… ostanejo delno divje. V sebi imajo nagon po lovu, četudi so hišne. Poleg sodi tudi markiranje, sploh če niso sterilizirane oz. kastrirane, in, jasno, praskanje oz. brušenje krempljev. V izogib slednjemu se mnogi poslužijo – lahko rečemo kar barbarske prakse – kirurškega odstranjevanja krempljev.
 
Trajno kirurško odstranjevanje krempljev je v mnogih državah na srečo prepovedano, ponekod pa je dovoljeno; med drugim žal tudi v Sloveniji. A to je izjemno krut in drastičen poseg, ki ima velik vpliv na psiho mačk, kar so potrdile tudi raziskave.
 
Prvotne raziskave so pokazale povečano pojavnost infekcij po operaciji, otopelost mačk in grizenje prstov oz. tačk, sedaj pa so se osredotočili tudi na dolgoročne učinke. Ugotovili so, da trajna kirurška odstranitev krempljev povzroča mačkam trajne bolečine, kar se odraža tudi v nenavadnem vedenju, ki zajema iztrebljanje izven njihovega prostora in agresijo, ki se kaže kot grizenje ljudi in napadalnost. Ne odstrani se namreč le krempljev temveč tudi del kosti. To ima uničujoč vpliv na mačko, saj ima konstantno prisotne bolečine (tudi v hrbtenici, kar pripisujejo krajšim tačkam in spremenjeni hoji) in zdravstvene zaplete, zaradi česar je lastniki pogosto ne marajo več in konča v zavetišču (ali še kaj hujšega).
 
Odstranjevanje mačjih krempljev je enako, kot če bi ljudem odstranili tolikšen del prstov, kot kažeta spodnji fotografiji:
 

Foto: conscious companion
 

Foto: change.org.
 
Mačkam se nošenje teže zaradi bolečin in krajših tačk neenakomerno prevesi in imajo bolečine v tačkah, sklepih in hrbtenici. Zato izbirajo mehkejše podlage za hojo (npr. tepih) raje kot trde, saj tačke nimajo več dobre zaščite. Grizenja se mačke poslužujejo kot obrambno reakcijo, ker nimajo več krempljev, ki so njihova osnovna in naravna obramba.
 
Strokovnjaki so raziskavo zaključili z naslednjo ugotovitvijo: "Rezultati raziskave so pokazali, da se mačke z odstranjenimi kremplji neprimerno vedejo kot posledica odstranitve in niso 'poredne' mačke. Sedaj vemo, da ima trajno kirurško odstranjevanje krempljev uničujoče posledice na zdravje in počutje mačk in upamo, da bo ta raziskava vplivala na to, da veterinarji tega ne bodo več počeli."
 
Zato je trajno kirurško odstranjevanje krempljev mačkam povsem neprimerno in ga strokovnjaki in ljubitelji živali odsvetujejo. Upajmo, da ga tudi v Sloveniji čim prej prepovedo.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj