Pokazali sta, da se najpogosteje 'odprijatelji' znance iz srednje šole, pri čemer naj bi bil vzrok predvsem provokativni komentarji v zvezi z religijo ali politiko, na drugem mestu pa nesmiselne objave.

V prvi raziskavi so tako preverili, koga najpogosteje odprijateljijo, v drugi pa počutje 'odprijateljenih'. Tako so najpogosteje odprijateljeni sošolci iz srednje šole, prijatelji prijateljev, sodelavci in znanci s skupnimi interesi. Raziskovalci so ugotovili še, da sodelavce odprijateljijo predvsem zaradi njihovih dejanj v resničnem življenju in ne objav na FB, ter da se to pogosteje zgodi med osebami, ki so bile nekoč tesni prijatelji kot znanci.

Pogledali pa so tudi čustvene odzive odprijateljenih, med katerimi so najpogostejši: 1. presenečenje, 2. vznemirjenje, 3. zabavanje in 4. žalost. Najpogostejši napovedovalec stopnje prizadetosti oz. čustvenega odziva je stanje prijateljstva ob odprijateljevanju – če je šlo za dobro prijateljstvo, je seveda tudi prizadetost toliko hujša. Odkrili so tudi štiri dejavnike, ki napovedujejo čustveni odziv odprijateljenih; dva napovedujeta negativno reakcijo: če je bil ta, ki je odprijateljil, nekoč zelo dober prijatelj, in kako tesno je ta prijatelj spremljal listo prijateljev.

Faktorja, ki predivdevata manj negativno reakcijo, pa sta, če so bile težave pred odprijateljevanjem prediskutirane in če je oseba, ki je odprijateljila, po tem o tem govorila z odprijateljenim. Raziskovalci so še povedali, da če imate veliko prijateljev na FB, je cena ohranjanja teh prijateljstev precej nizka, zato če namenoma nekoga odprijateljite, to lahko zelo boli.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj