Povsem razumljivo je, da so novopečene mamice (no, pa tudi očki) v prihajajočih tednih in mesecih čustvene. S prihodom dojenčka se zgodi velik preobrat v posameznikovem življenju in številne odgovornosti. Ker imajo dojenčki povsem svoj ritem spanja, se mamice soočajo s pomanjkanjem spanja, zato ni čudno, da so razdražljive ali na robu solza. Ne glede na vsa čustva, pa obstaja razlika med čustvenimi odzivi, ki so prisotni in univerzalni pri večini novopečenih mamic, in poporodno depresijo.

Čustvena nihanja

Po porodu se na hitro vse spremeni. Ne glede na to, da se nosečnica na prihod novega družinskega člana 'pripravlja' devet mesecev, lahko marsikatero mamico hormonske spremembe povsem presenetijo.

Hormoni so tisti, ki vplivajo na naglo spreminanje razpoloženja: intenzivno se izmenjujeta potrtost in vznesenost, vendar pa takšna čustvena nihanja praviloma ne trajajo dalj od tedna dni. V takšnem primeru lahko govorimo o univerzalnem doživljanju čustev. Če pa so čustvena nihanja prisotna dalj časa, čemur se pridružijo še strahovi, potem lahko govorimo o poporodni depresiji. Pogosto poporodno depresijo domači lahko spregledajo, saj jo povezujejo s čustvenimi nihanji in utrujenostjo kot posledico poroda. Če so pozornejši, lahko opazijo spremembe v čustvovanju in vedenjskih odzivih novopečene mamice. Najpogosteje (kot eden izmed prvih znakov) se pojavi nespečnost, ki ni povezana s tem, da bi spanje mamice motil njen dojenček. Mamica se zbuja, ali pa zaradi strahov in skrbi sploh ne more zaspati. Kljub temu da je vedno bolj utrujena, vedno manj spi. Ker je izčrpana, so čustvena nihanja – vzponi in padci – še bolj izraziti. Njena čustvena nestabilnost negativno vpliva na dojenčka, ki nujno potrebuje stabilno okolje in občutek varnosti.

Začaran krog poporodne depresije

Vsaka ženska, ko postane mama, globoko v sebi ve, kako pomembno je, da poskrbi za svojega otroka. Vsaka mama si želi takojšnje čustvene povezanosti s svojim otrokom, saj mu bo le-tako lahko nudila brezpogojno ljubezen in občutek stabilnosti ter varnosti. Ženska s poporodno depresijo je ujeta v začaran krog tega, kar globoko v sebi ve, in nemoči, da bi osvobodila primeža čustvenih nihanj. Hormoni ji preprečujejo, da bi se lahko pristno veselila svoje nove vloge in ljubeče skrbela za svojega dojenčka. Negativne misli, skrbi in strahovi načenjajo njeno samozavest in začne dvomiti, da je lahko (dobra) mama. Svojim najbližjim ne upa priznati, da takšnega začetka materinstva ni pričakovala: da ne bo znala in zmogla, da ne čuti ljubezni in povezanosti s svojim dojenčkom. Strah jo je, da jo bodo obsojali, zato te misli zadrži zase, tako pa so njene misli in negativna čustva znotraj nje vedno močnejša. Tako močna, da lahko razmišlja tudi o tem, kako bi poškodovala sama sebe ali škodila svojemu potomcu.

Hormoni, hormoni, hormoni

Že v nosečnosti se spreminja hormonsko ravnovesje, po porodu pa ravni hormona progesterona in estrogena močno upadeta. Pri določenih ženskah se telo temu težje prilagodi in ne najde novega ravnovesja. Hormonske spremembe imajo pomemben vpliv na to, kako čustvujemo. Bolj ko je porušeno hormonsko ravnovesje, bolj očitni so vzponi in padci. Poleg čustev so prisotni še drugi simptomi (nekatere – nespečnost in utrujenost, strah in pomanjkanje samozavesti – smo že omenili), ki kažejo na poporodno depresijo. Novopečena mamica je lahko zelo napeta in razdražena, pojavijo se lahko celo napadi panike. Običajno gre za prepletanje več težav, vsem pa je skupna čustvena nestabilnost, zato je pomembno, da se mamica čim prej (čustveno) okrepi.

Prva pomoč: partner

Statistike kažejo, da naj bi poporodna depresija prizadela nekje do dvajset odstotkov žensk. Različne oblike pomoči in podpore so danes dobro razširjene, prva pomoč (in najbolj zanesljiva opora) pa je partner. Tudi zaradi tega, ker imajo ženske s poporodno depresijo občutek sramu, ker jim kot mamam ne uspeva. Tega s širnim svetom nikakor ne želijo deliti, zato lahko te svoje negativne misli in strahove zaupajo samo zelo ozkemu krogu ljudi. Najožji krog predstavlja otrokov oče, zato jo lahko najbolj učinkovito pomiri in razbremeni (tudi tako, da pomaga pri negi dojenčka). To posredno dobro vpliva tudi na dojenčka, ki lahko postopoma uživa v stabilnejšem okolju.

Dobra preventiva proti poporodni depresiji

Nihanje razpoloženja bodoče matere je po najnovejših spoznanjih povezano s številnimi zdravstvenimi komplikacijami med porodom, pa tudi pozneje, ko mora novopečena mama začeti vzpostavljati odnos s svojim dojenčkom. Čuječnost okrepi materino čustveno stabilnost, zato je njen odziv v težavni situaciji krajši in bolj produktiven. Čuječnost zmanjša občutke strahu in tesnobe, depresije in nesigurnosti vase. Študija na nosečnicah je pokazala, da so se pri tistih, ki so obiskovale program čuječnosti v nosečnosti, zmanjšala negativna čustva in tesnoba v primerjavi z ženskami, ki se programa niso udeležile. Opazen je tudi trend zmanjšanja simptomov depresije, nihanja razpoloženja in povečanja pozitivnih čustev.

Pridružite se 8-tedenskemu programu Čuječe materinstvo!

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj