Slej ko prej se boste znašli v položaju, ko se boste morali soočiti z nerazpoloženim nadrejenim. Morda ima le slab dan ali pa se je tak ‘način vodenja’ že zakoreninil v njeno/njegovo podzavest in se pogosto ponavlja. Kaj narediti?
Da bomo bolje razumeli svojega nadrejenega, si poglejmo nekaj splošnih tipov ‘slabih šefov’ in nasvete za ‘ravnanje’ z njimi.
Magnet za napake
‘Magnete za napake’ privlačijo napake: zdi se, da občutijo posebno zadovoljstvo, kadar jih najdejo pri delu svojih podrejenih. Njihova spretnost ‘vohljanja’ za vašimi spodrsljaji vas lahko navda z občutkom večnega strahu pri delu. Potrebujete veliko samozavesti, da s takšnimi nadrejenimi preživite. Kaj lahko storite?
Nikar ne začnite s povratno ofenzivo. Raje priznajte svoje napake in tako ‘umirite razburkane valove’. Ko se vaš nadrejeni malo umiri, mu povejte, kaj ste se naučili iz te izkušnje – večkrat, če je treba! Povejte mu, da napak ne delate radi, vendar pa jih dojemate kot priložnost za strokovno izpopolnjevanje in rast.
Samo jaz
Nadrejene osebe tipa ‘samo jaz’ je lahko prepoznati – to so večno zasedeni, preobremenjeni ljudje, ki verjamejo, da samo oni lahko opravijo določeno delo. So zelo teritorialni, bojijo se, da ne bodo več nepogrešljivi, če bodo sodelavci delo opravljali tako dobro kot oni. Imajo nizko zaupanje v svoje podrejene, slabo razporejajo delo, zelo se trudijo, da v vašem delu najdejo napake in vas z veseljem opozorijo nanje. Tega, da so napake pogosto posledica njihovega slabega delegiranja in pomankljivega informiranja, navadno ne vidijo.
Takemu nadrejenemu jasno povejte, da se zavedate njegovega širokega znanja na določenih področjih poslovanja. Sprejmite njegove ideje, poudarite njihove dobre lastnosti in pazljivo predlagajte nadgradnje teh idej. Dokažite mu, da spoštujete njegovo avtoriteto, da pa mu lahko s svojim delom in znanjem pomagate do hitrejše in kakovostnejše izvedbe zastavljenih ciljev. Pridobivanje šefovega zaupanja bo od vas seveda zahtevalo kakovostno delo, s čimer boste dosegli in presegli njegova pričakovanja.
Tiktakajoča bomba
Ob ‘tiktakajočih bombah’ na dveh nogah si boste morda močno želeli čim prej zbežati stran – nikoli namreč ne veste, kdaj se bodo sprožile. Kadar kdo ‘pritisne na napačen gumb’, nenadoma povzdignejo glas in se začnejo razburjati. Ljudje se jim zoperstavijo – vrnejo jim z isto mero (slaba poteza) – ali pa se umaknejo in jih sovražijo z razdalje.
Kadar se znajdete v ‘vročih’ okoliščinah s takim nadrejenim, ostanite mirni, hladni in zbrani. Pokažite mu, da se preveč cenite, da bi bili prepirljivi. Povejte mu, da razumete problem, o katerem govori, in da potrebujete nekaj časa, da temeljito premislite o najboljših rešitvah; nato se čim prej umaknite. Ko bo nadrejeni malo boljše volje, pazljivo odprite temo in predstavite nekaj konstruktivnih idej za dobro rešitev problema.
Obotavljivci
Obotavljivci se najbolj bojijo tveganj ali razburjanja drugih. So mojstri zavlačevanja in med potjo pogosto zaidejo v številne težave, kljub temu pa so prvi v vrsti, kadar se delijo pohvale.
Njihove priložnosti za izogibanje o odločitvah lahko zmanjšate tako, da jim konkretno določite, kaj je tisto, o čemer morajo odločati. Nato postavite nov termin, ko jih boste na to spet opozorili. Obotavljivci bodo težje »pozabljali«, če vedo, da vas bodo v kratkem zopet srečali. Naj vas ne bo sram večkrat zastaviti isto vprašanje, dokler le-to končno ne bo rešeno.
Popolnega nadrejenega je težko najti. Če imate nerealna pričakovanja, boste večkrat razočarani. Zavedati se morate, da je ‘biti šef’ težko. Vi in vaši sodelavci namreč prejemate usmeritve od svojega nadrejenega, on pa mora sam izbirati usmeritve zase, za podjetje in za vse sodelavce. Od njega ves čas pričakujete pravilne odločitve, čeprav je tudi on samo človek in dela napake.
Če imate zares neznosnega nadrejenega, iščite priložnost drugje. A preden storite ta drastični korak, poskusite najprej izboljšati stanje na sedanjem delovnem mestu. Morda boste odkrili, da se bo vodstveni stil vašega šefa bistveno popravil, če boste spremenili svoje vedenje in pristop.