Letošnje leto je veliko paradižnika, na vrtovih ga lahko vidite ogromno. Vsi tisti, ki imate srečo in svoj lasten vrt, se boste verjetno strinjali z mojo trditvijo. Vendar, ko iz vrta prineseš veliko skledo paradižnika, se marsikdo sprašuje kaj z njim, saj se hitro zmehča in postane neuporaben za solato (za kar ga največkrat uporabimo). Brez skrbi, tudi mehak paradižnik je zelo uporaben. V nadaljevanju si preberite kaj lahko naredite iz njega.
Paradižnikova juha
Paradižnikova juha je zelo okusna in hitro pripravljena jed. Potrebujete zelo malo sestavin, a vendar bodo jedci nad okusom navdušeni.
Za okusno paradižnikovo juho boste potrebovali:
– Svež paradižnik (mehak, vendar ne gnil)
– Olivno olje
– Česen
– Peteršilj
– Čebulo
– Sol
– Rožmarin
– Baziliko
– Začimbe po okusu.
– Nekaj kapljic sveže stisnjene limone.
Najprej na olivnem olju prepražite čebulo, da porumeni. Dodajte svež olupljen paradižnik (najhitreje ga olupite tako, da ga za nekaj sekund potopite v zelo vročo vodo, olupek bo odstopil sam) in vse začimbe. Baziliko, peteršilj in česen sesekljajte in jih dodajte. Zalijte z vodo in kuhajte približno 20 minut. Vode uporabite toliko, kolikor želite gostoto juhe. Nekaj minut pred koncem kuhanja v juho stisnite nekaj kapljic limone. Dober okus je zagotovljen.
Paradižnikova mezga za ozimnico
Ko si boste pozimi zaželeli omake na osnovi paradižnika, boste zelo veseli, da ne bo treba v trgovino po konzerviranega.
Potrebujete:
– 3 kg olupljenega paradižnika
– Olivno olje
– 2 veliki čebuli
– Baziliko
– Origano
– Malo sladkorja
Paradižnik olupite in sesekljajte. V veliki skledi na olivnem olju prepražite čebulo in dodajte na drobno nasekljan česen, takoj ko zadiši, ga prelijte s sesekljanim paradižnikom. Kuhajte približno eno uro, da povre. Dodajte vse začimbe in s paličnim mešalnikom spasirajte. Kuhajte še pol ure, do želene teksture. Prelijte v kozarčke in jih dobro zaprite, zavijte v odejo in počakajte, da se ohladijo. Spravite na hladno v klet ali shrambo.
Bolgarska solata za ozimnico
Pri nas v Sloveniji je veliko bolj znana srbska solata, bolgarska malo manj, vendar to še ne pomeni, da ni naravnost božanska.
Potrebovali boste:
– 6 rdečih paprik
– 6 zelenih paprik
– 6 čebul
– 6 zelenih paradižnikov
– 6 rdečih paradižnikov (ne prezrelih)
– 1 dcl olja
– 2 dcl kisa za vlaganje
– 1 žlico soli
– 1 žlico sladkorja.
Vso zelenjavo razrežite na poljubno velikost (jaz uporabim kar sesekljalnik) in jo dajte v veliko posodo. Dodajte olje, kis, sol in sladkor. Dajte na štedilnik in pustite, da zavre. Ko zavre pustite na štedilniku še 10 minut, nato solato naložite v kozarce in zaprite s pokrovčki. Zavijte v odejo in pustite, da se kozarci v njej tudi ohladijo.
Paradižnikova omaka za čufte
Bližajo se hladnejši dnevi in za kosilo bomo večkrat posegli po jedeh na žlico, tako kot v zimskem času. Če imate dovolj paradižnika, pripravite čufte, polnjeno papriko ali testeninsko omako Bolognese s svežim paradižnikom. Mi vam bomo napisali recept za res okusne čufte.
Sestavine za pripravo čuftov so sledeče:
– 1kg mešanega mletega mesa (lahko uporabite tudi samo goveje)
– 2 stroka česna
– 1 velika čebula
– Olivno olje
– Kruhove drobtine
– 1 jajce
– Žlica sladkorja
– Žlica moke
– Paradižnik
– Bazilika
– Sol
– Poper
Najprej si pripravite mesne kroglice (čufte). V veliko skledo stresite meso, dodajte česen, 1 jajce, peteršilj, sol in poper. V ponev vlijte olivno olje in na njem prepražite čebulo, ki jo dodate k mesu. Vse skupaj dobro premešajte in dodajte toliko drobtin, da dobite kompaktno maso iz katere boste lahko oblikovali kroglice. Naredite kroglice v velikosti golf žogic – saj so manjše veliko bolj okusne. Na hitro jih popecite na vročem olju. Omako pripravite tako, da na olivnem olju najprej malo prepražite sladkor in dodate moko, mešajte dokler ne porumeni in dodajte spasiran paradižnik (dodajte ga toliko, kolikor želite omake). Vse skupaj lahko zalijete z malo vode. Dodajte začimbe (sol, poper, baziliko…) in pečene mesne kroglice. Kuhajte še približno 45 minut. Postrezite s pire krompirjem.
PREBERITE TUDI: Tega o paradižniku še ne veste
Napisali smo vam samo nekaj najpogostejših načinov uporabe paradižnika v slovenski kuhinji. Obstaja jih še veliko več, kot naprimer pečeni paradižnik, ste ga že jedli kdaj? Priprava je zelo enostavna, razpolovite paradižnik, ga položite na pekač, premažite z olivnim oljem in pustite v pečici, da se suši. Lahko ga tudi shranite v olivnem olju za ozimnico.
Imate vi kakšno idejo? Delite jo z nami v komentarju.