A poleg kakovosti postelje in posteljnine, ki ima velik vpliv na kakovost našega spanca, tudi to, kako spimo, močno vpliva na naše zdravje oz. precej pove o njem.
Če spimo na hrbtu
Strokovnjaki so mnenja, da je to najbolj zdrava pozicija za spanje, saj naj bi bila tako vrat in hrbtenica najmanj obremenjena. Gre za nevtralno pozicijo, ki ne obremenjuje nobenega dela telesa. Hkrati je to tudi najboljši položaj, če se želite izogniti nastajanju gub na obrazu (pritiskanje in mečkanje obraza ob blazino 6 ur ali več vsako noč lahko precej doprinese k hitrejšemu nastajanju gub).
Minus spanja na hrbtu je smrčanje, sploh pri moških, in spalna apnea (motnje dihanja med spanjem), ki je v tem položaju bolj verjetna. Če spite na hrbtu in se vam pojavljajo tovrstne težave, poskusite tako, da nabavite malce višji vzglavnik.
Če spite na boku
Spanje na boku naj ne bi bilo idealno, a še vedno relativno dobro. Je tudi najpogostejša spalna pozicija. Minus je, da spanje na strani ustvarja pritisk na roke in noge (saj vam je verjetno že kdaj zaspala roka in ste se zbudili s popolnoma odrevenelo, mar ne?), plus je, da v tej poziciji redkeje pride do smrčanja.
PREBERITE TUDI: 5 razlogov, zakaj ne bi smeli spati na desnem boku
Pri tem je pomembno tudi to, ali spite na levem ali desnem boku – boljša opcija je prva, saj se tako zmanjša možnost za zgago in slabo prebavo. Menda naj bi stran, na kateri spimo, povedala tudi nekaj o našem karakterju – če naj bi večinoma na levem boku, naj bi bili bolj inovativni in umetniško nadarjeni.
Spanje na trebuhu
Žal je to najslabša možnost, razlogov za to pa je več. Prvi je ta, da je zelo obremenjujoče za vrat, ki mora biti obrnjen za 90 stopinj v eno ali drugo smer. Hkrati se ravna naravna krivina hrbta, kar lahko vodi v bolečine, dolgoročno tudi v kronične. Zatorej, če večinoma spite na trebuhu, ne bi bilo slabo, da se skušat navaditi na kako drugo pozicijo.