… včasih to res nima drugega vpliva, kot da nam olajša, ker smo pač 'dali iz sebe' in imeli občutek, da nas je nekdo slišal. In konec koncev – tudi to veliko šteje, čeprav ne spremeni stanja. Seveda to velja pod pogojem, da ne pretiravamo in nismo en velik vir negativizma in pritoževanja.

Pa vendar imata lahko pritoževanje in kritika tudi pozitivne učinke. Kdaj in kako?

Premislimo: kdaj so nastale nove, najbolj inovativne rešitve, ki so nam olajšale življenje – začenši s tako osnovnimi in dandanes samoumevnimi stvarmi kot je npr. pralni stroj? Ker nekdo nekoč ni bil zadovoljen s stanjem, ko je moral ob reki na roke ure in ure prati cele kupe umazanega perila. Bi se to zgodilo tudi, če bi bili tiho in se sprijaznili z usodo? Najverjetneje, da ne.
 
Skratka, pritoževanje oz. kritiziranje obstoječega stanja ima lahko pozitivne učinke. Nezadovoljstvo s stanjem je tisto, ki nas vodi v iskanje novih, boljših rešitev; najsi gre za stvari okoli nas ali pa nas same. Če nam nihče ne bo rekel, da smo se npr. krepko zredili in zanemarili, si bomo morda zatiskali oči pred tem dejstvom – tako pa je lahko dobronamerna kritika tista brca, ki jo potrebujemo, da se premaknemo in poskrbimo za svoje zdravje.
 
Zatorej: ni vse, kar je na prvi pogled videti negativno, v resnici negativno – lahko vodi v pozitivne izboljšave, napredek, nove iznajdbe in izume, če smo le pripravljeni slišati oz. če so pritožbe naslovljene na prava ušesa oz. vrata in podane na ustrezen (nežaljiv in spoštljiv) način.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj