Praksa je, da se ženskam glede na datum, na katerega naj bi zanosile, določi predvideni datum poroda, ki je 280 dni od zadnje menstruacije – a kljub temu, da le 4 odstotki žensk dejansko rodijo na predvideni datum, in 70 % jih rodi v obdobju 10 dni okoli tega datuma, stroka še vedno vztraja pri tej praksi.

Zdaj pa so raziskovalci v ZDA prvič uspeli natančno določiti, kdaj ima ženska ovulacijo in kdaj se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico pri naravnem spočetju. Na podlagi natančne preučitve 125 nosečnosti so prišli do zanesljivih podatkov. Ugotovili so, da je povprečni čas od ovulacije do poroda 268 dni (38 tednov in 2 dneva), a tudi potem, ko so izločili 6 predčasnih porodov, so ugotovili, da se dolžina nosečnosti razlikuje tudi po 37 dni: "Nad tem odkritjem smo bili zelo presenečeni. Vemo, da je dolžina nosečnosti med ženskami različna, a del teh odstopanj smo vedno pripisovali napakam pri izračunu časa trajanja nosečnosti. Naše meritve časa trajanja nosečnosti ne vključujejo teh napak, a je vseeno dobrih 5 tednov variabilnosti. Neverjetno."

Možnost, da čas trajanja nosečnosti naravno variira, doslej ni bila kaj dosti raziskovana, saj je bilo nemogoče povedati razliko med napakami v izračunih in naravni variabilnosti, ne da bi pri tem pravilno merili čas nosečnosti po razvijajočem se zarodku. Pretekle raziskave, ki pa so bile opravljene že v 70-ih in 80-ih letih preteklega stoletja, so uporabljale rahel porast telesne temperature, da so ugotovili čas ovulacije. A to je nezanesljiva meritev in se je ne more uporabljati za določitev časa, ko se zarodek ugnezdi v maternico.

V raziskavi so ženske izpolnjevale dnevnike in 6 mesecev zbirale jutranji urin, v katerem so merili tri hormone, povezane z nosečnostjo in dan zanositve določili z upadom razmerja med hormonoma estrogenom in progesteronom. Nato so jih kasneje ponovno kontaktirali, da so dobili podatke o porodu in tako dobili popolne podatke za 125 nosečnosti. Poleg zanesljive ugotovitve, da čas nosečnosti močno variira od ženske do ženske, so ugotovili tudi, da so zarodki, ki so potrebovali dlje časa za ugnezditev, potrebovali tudi več časa od ugnezditve do poroda, ter da so nosečnosti, v katerih je proti koncu narasel hormon progesteron, precej krajše od nosečnosti, kjer je progesteron narasel na začetku, in sicer kar za 12 dni.

Na čas trajanja nosečnosti pa so vplivali še drugi dejavniki: starejše nosečnice so bile dlje časa noseče, pri čemer je v povprečju vsako leto njihove starosti dodalo dodaten dan nosečnosti; ženske, ki so bile debelejše, so bile dlje časa noseče, pri čemer je vsakih 100 g materine teže dodalo 1 dan nosečnosti; ženske, ki so imele že prej daljše nosečnosti, so bile dlje časa noseče.

Avtorji raziskave so svoje ugotovitve zaključili takole. "Čas trajanja nosečnosti pri zdravih nosečnostih pri človeku variira tudi ko je ovulacija pravilno izmerjena. To variiranje je precej večje kot je bilo doslej mišljeno in sprejeto s strani medicinske stroke in en sam dan kot predvideni datum poroda ne obstaja. Čas trajanja preteklih nosečnosti je prav tako lahko dobro merilo, kolikšna je naravna dolžina nosečnosti posamezne ženske. Ugotovili smo tudi, da dogodki v prvih dveh tednih nosečnosti po spočetju močno vplivajo na dolžino nosečnosti, kar nakazuje na to, da se način določitve časa poroda določi v zgodnji nosečnosti. Skratka, naravno variiranje v času trajanja nosečnosti je precej večje, kot smo mislili doslej, kar bi morali imeti zdravniki v mislih, ko se odločajo, če naj posežejo v nosečnost."

Raziskava je bila objavljena 7. avgusta 2013 v strokovni medicinski publikaciji Human Reproduction.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj