… preprosto, da zmorejo celo dojenčki. Profesor psihologije Ross Flom je v članku, objavljenem v akademski reviji Infancy, zapisal, da dojenčki lahko prepoznajo čustva drug drugega. Flom pravi, da dojenčki staršem ne morejo povedati, da so lačni ali utrujeni, zato komunicirajo preko čustev in zatorej ne čudi dejstvo, da se dojenčki hitro naučijo prepoznavati čustva. Dojenčki lahko tako posnemajo čustva odraslih že pri sedmih mesecih, čustva ljudi, ki so jim blizu, pa lahko posnemajo že pri šestih mesecih.

Da bi preizkusili dojenčkovo dojemanje čustev njegovih vrstnikov, so Flom in njegova ekipa testirali dojenčkove zmožnost posnemanja čustvenih vokalizacij in obrazne izraze. Ugotovili so, da lahko že petmesečni dojenčki posnemajo pozitivne in negativne vokalizacije in obrazne izraze svojih vrstnikov. Dojenčke so postavili pred dva zaslona – na enem so predvajali posnetek veselega dojenčka, ki se je smejal, na drugem zaslonu pa so predvajali posnetek žalostnega dojenčka, ki se je mrščil. Ko so predvajali video tretjega dojenčka, so dojenčki, ki so sodelovali v raziskavi, dlje gledali video dojenčka s pozitivnimi obraznimi izrazi. Dojenčki pa so posnemali tudi negativne vokalizacije posnetka žalostnega dojenčka. Na vseh posnetkih so predvajali zvok od tretjega dojenčka, ki se ni ujemal z gibanjem ustnic dojenčka na posnetku.

Raziskovalci pravijo, da se dojenčki več naučijo v prveh dveh letih in pol življenja, kot pa potem v celem življenju skupaj, zato je zelo pomembno, da razumemo kaj in kako se dojenčki naučijo in kako jim to pomaga pri učenju drugih reči.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj