… raziskava podala malce drugačne podatke. Poleg dejstva, da starejši kot so starši, bolj so zreli in izkušeni in posledično lahko otroku nudijo boljšo vzgojo, so otroci starejših mater tudi bolj zdravi, višji in dosežejo višjo stopnjo izobrazbe kot otroci mlajših mater. Tako koristi teh otrok presežejo biološke rizike, povezane s tem, da je mati starejša, pravijo raziskovalci.

V preteklosti so vedno opozarjali, da če je ženska malce starejša ob zanositvi in porodu, sta ona in otrok v večji nevarnosti – med drugim naj bi bili otroci, ko odrastejo, v večji nevarnosti za Downov sindrom, Alzheimerjevo bolezen, povišan krvni tlak, diabetes. A kljub temu imajo ti otroci več koristi oz. prednosti kot slabosti, so ugotovili raziskovalci iz Londona. Poleg že naštetih je eden izmed razlogov je tudi ta, da so ženske v zrelejših letih veliko bolj zdrave kot nekoč, saj je osveščenost višja. Tako so riziki kljub staranju organizma, vključno z reproduktivnim sistemom, odtehtani.

Spreminja pa se tudi okolje in način življenja. Tako je npr. ženska, rojena leta 1950, imela otroka pri 20-ih, torej 1970. Če bi ga imela pri 40-ih, bi ga imela leta 1990 – 20 let kasneje pa je bilo že neprimerljivo več možnosti, da je otrok končal univerzitetno izobrazbo kot leta 1970. V raziskavi, v kateri so preučili preko 1,5 milijona Švedov, so tako ugotovili, da so matere, ki so imele otroka pri 40-ih ali še kasneje, imele višje otroke, bolj zdrave, imeli so boljše ocene v šoli in pogosteje končali univerzitetno izobrazbo.

"Koristi, povezane s tem, da je otrok rojen starejšim materam, tako pretehtajo morebitne rizike, zato bomo morali spremeniti pogled na starševstvo v zrelejših letih in odnos do žensk, ki se odločijo za otroke pri 40-ih ali kasneje. Bodoči starši so zaradi zastraševanja v večini primerov zelo dobro seznanjeni z riziki poznejše nosečnosti, precej manj pa s koristmi," so zaključili raziskovalci.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj