… močno odsvetujejo uživanje AD med nosečnostjo, če le-to ni res nujno in dejansko ni nobene druge alternative. "Prezgodnji porod je velik problem po svetu in njegova pogostost v zadnjih dveh desetletjih narašča – hkrati pa se je uporaba antidepresivov med nosečnostjo za 4-krat povečala," je povedala glavna avtorica študije dr. Krista Huybrechts z univerze Harvard. "Zato je zelo pomembno ugotoviti, kakšne učinke imajo farmacevtski preparati na nosečnost."

Huybrechts in njeni kolegi so zato preučili podatke več študij, rezultati pa so bili objavljeni tudi v strokovni reviji PLOS ONE: "Preučili smo 41 raziskav na to temo in ugotovili, da je veliko dokazov, da je jemanje antidepresivov v nosečnosti povezano s prezgodnjim porodom. Prezgodnji porod tudi očitno ni bil posledica materine depresije temveč posledica jemanja antidepresivov, kar je pokazalo več raziskav. Povezava je bila najbolj očitna pri uživanju antidepresivov v tretjem tromesečju."

Število prezgodnjih porodov narašča in postaja eden večjih problemov, otroci, rojeni prezgodaj, pa pogosteje umrejo in imajo pogosteje zdravstvene težave, med drugim nevro-razvojne, cerebralno paralizo, zaostanek v intelektualnem razvoju in kronične težave kot je npr. astma. Seveda pa se depresije pri nosečnicah ne sme spregledati, treba je le oceniti, ali obstajajo druge alternative, s katerimi bi lahko uspešno obvladovali počutje, še zlasti terapije, in AD predpisali le v zares nujnih in ekstremnih primerih.
 

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj