… ali dva večja, boleča podkožna mozolja. Zdaj pa so to potrdili še dermatologi: da, stres lahko povzroči mozolje, še zlasti, če imamo še kakšne druge težave s kožo. Najsi gre za izpite na fakulteti, maturo, maturitetni ples ali pomemben zaposlitveni razgovor – takrat se zaradi stresa mnogim pojavijo akne. In zdaj je še uradno potrjeno, da ne gre le za njihovo domišljijo.

Pomembna so predobstoječa stanja

Dermatologinja Lisa A. Garner, klinična profesorica dermatologije na univerzi v Teksasu je povedala: "Če že imate akne in se znajdete v stresni situaciji, to spodbudi nastanek novih." Z drugimi besedami – čustveni stres naj ne bi povzročil novih aken pri nekom, ki jih nikoli nima, pri tistih, ki so nagnjeni k njim ali imajo večino časa težave z aknami, pa stanje poslabša.

Po besedah strokovnjakov z ameriške akademije za dermatologijo, stres naredi kožo bolj občutljivo in reaktivno. Stres poslabša tudi bolezni kot sta npr. rozacea in luskavica, prav tako se poslabšajo akne, ki postanejo bolj vnete in trdovratne. Poudarili so tudi, da skupaj s stresom včasih pride tudi zanemarjanje nege kože, ter da praskanje, drgnjenje, vlečenje in drugo mrcvarjenje kože stanje še poslabša.

PREBERITE TUDI: To je v resnici hrana, ki povzroča mozolje
 

Vnetna stanja kože

Več različnih študij, ki so jih izvedli priznani dermatologi, je že preučevalo vpliv stresa na vnetne bolezni kože ter kako z ustreznimi novimi tretmaji ublažiti stanje. "Skorajda vsakdo ima določeno obliko stresa v življenju, zato je težko opredeliti, ali stres dejansko poslabša kožo," so povedali dermatologi. "A ne glede na to je že dolgo znano, da ima živčni sistem, ki procesira naš stres, vpliv na naše zdravje in bolezni, npr. luskavico."

PREBERITE TUDI: Takole stres uničuje vašo kožo
 

Vpliv živcev

Dermatologi menijo, da če je pot živcev na področje kože posameznika, kjer ima luskavico, zmotena, se luskavica izboljša, kar kaže, da imajo živci veliko vlogo na stanje kože. Poskusi so tudi potrdili teorijo, da živčni sistem in stres vplivata na vnetna stanja kože pri ljudeh. Več vrst celic v koži se lahko regulira s pomočjo nevropeptidov in nevrotransmiterjev, torej snovi, ki jih izločajo živčni končiči v koži. Zaradi stresa se lahko poveča izločanje teh snovi, kar vodi v izbruh mozoljev.

Ko se to zgodi, vpliva na to, kako in na kakšni stopnji se naše telo odzove na mnoge pomembne funkcije kot sta npr. občutek in nadzor pretoka krvi in lahko doprinesejo k simptomom stresa, ki jih občutimo. Poleg tega lahko sproščanje teh snovi vodi v vnetne procese kože. "Če bi lahko blokirali določene korake na določenih poteh med živčnim sistemom in kožo – ne da bi pri tem vplivali na celo telo – bi verjetno imeli nove načine, kako preprečiti ali zdraviti določene kožne težave," so povedali dermatologi. "Dobivamo čedalje več znanja in razumevanja mnogih mehanizmov, ki so vzrok za določene težave s kožo, kar nam bo pomagalo razviti nove terapije."

PREBERITE TUDI: To so izdelki, s katerimi se znebite aken

1 komentar

  1. Raziskava gor ali dol, jaz vem le to, da NIKOLI nisem imela mozoljev – do lani, ko sem imela res GROZLJIV stres in sem začela dobivati enako grozljive podkožce, skorajda ture. Na obrazu – brazgotine ostale. 🙁

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj