Znano je, da visoke temperature s seboj prinesejo tudi nekaj negativnih stvari, zato je nujno poznati vse zaščitne korake, da ne boste občutili posledic.

Danes se bomo posvetili posledici prekomerne izpostavljenosti soncu – vročinskemu udaru.

Vročinski udar nastane kot posledica nenadnega zvišanja telesne temperature, značilen pa je za poletni čas, saj v takšnih razmerah pride do povečanega znojenja in naravnega ohlajanja telesa, kar dodatno vodi v motnjo termoregulacijskega centra, pri čemer se telesna temperatura stalno dviguje. Nevarno povišana temperatura povzroči motnje v delovanju centralnega živčnega sistema, kar povzroči delirij, krče in celo komo. Če to stanje vztraja, se lahko pojavijo trajne poškodbe in nevrološke motnje.

Organizem se nato začne braniti s sistemsko reakcijo, ki lahko povzroči stanje šoka.

Kako se lahko zaščitimo pred to potencialno nevarno posledico?

Oblačila in prostor

Da bi vaše telo čim bolje uravnavalo svojo temperaturo, je pomembna pravilna izbira garderobe. Najbolje je, da se odločite za lahka, ohlapna oblačila. Ko temperatura doseže svoj maksimum, se je najbolje zadrževati v zaprtem, hladnem, po možnosti klimatiziranem prostoru. Ne pozabite, da lahko električni ventilatorji zagotovijo udobje, vendar ko je temperatura izjemno visoka, ne morejo preprečiti toplotnega udara. Hladen tuš ali selitev v klimatiziran prostor je veliko boljši način za ohladitev. Pozorni bodite tudi na uporabo aparatov, predvsem omejite uporabo štedilnika.

Zunaj, trening in hidracija

Previdno načrtujte dejavnosti na prostem; poskusite jih omejiti in jih izvajajte, ko je najbolj hladno, kar je zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Pogosto počivajte v senčnih predelih, da boste svojemu telesu dali možnost okrevanja.

V času visokih temperatur zmanjšajte intenzivnost treninga. Če niste vajeni dela ali vadbe v vročem okolju, začnite počasi in postopoma pospešujte tempo. Če čutite, da vam zaradi napora razbija srce in ste zadihani, prenehajte z vsemi aktivnostmi. Pojdite na hladno mesto in počivajte, še posebej, če ste omotični, zmedeni, šibki.

Prehrana

Pomembna je tudi prehrana, izogibajte se toplim in težkim obrokom, saj dodajajo toploto. Pijte dovolj tekočine, ne čakajte, da začutite žejo. Izogibajte se alkoholnim in sladkim pijačam ter uživanju soli, ker veže vodo in povzroča dehidracijo.

Avtomobili

Ne puščajte otrok ali hišnih ljubljenčkov v avtomobilih. Avtomobili se lahko hitro segrejejo do nevarnih temperatur, tudi pri odprtem oknu. Otroci in hišni ljubljenčki so bolj dovzetni za toplotni udar kot odrasli.

PREBERITE TUDI: Ta pijača je najboljša izbira v hudi vročini in sploh ko se veliko znojimo

 

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj