… lahko znak, da bo otrok kmalu prišel. Ne glede na to, ali ste pripravljeni na srečanje z otrokom ali pa še niste spakirali torbe za v bolnišnico, je v vsakem primeru pomembno vedeti, kakšni so prvi znaki poroda.
Samo okoli pet odstotkov otrok se rodi na predvideni rok in normalen porod se lahko začne kjer koli med 37. in 42. tednom nosečnosti, zato vas lahko zlahka ujame nepripravljene.
Faze poroda
Porod je razdeljen na tri faze. V prvi fazi se začnejo popadki in maternični vrat se razširi v pripravi na izstop otroka. To je običajno najdaljša faza poroda. Druga faza se začne, ko je maternični vrat popolnoma razširjen (10 centimetrov) in se konča, ko se otrok rodi. Med tretjo in zadnjo fazo se maternica zmanjša in posteljica se porodi skozi nožnico.
Kako dolgo traja porod, se od ženske do ženske zelo razlikuje. Lahko traja nekaj ur do nekaj dni, vendar je običajno dlje pri prvi nosečnosti.
Kaj je zgodnji porod
Začetek poroda je lahko nekoliko nejasen in pogosti so lažni alarmi. Vsaka ženska ga doživlja drugače in tudi v vsaki nosečnosti je lahko drugačen.
Prva faza se začne z latentno fazo. Med tem se maternični vrat začne mehčati, postajati tanjši in se odpirati. Ta latentna faza v povprečju traja od 12 do 14 ur, lahko pa tudi več dni. Ko je maternični vrat razširjen na 4 cm, ste v aktivnem ali vzpostavljenem porodu. Ko bo babica ocenila, bo opravila interni pregled, da ugotovi, kako razširjen je vaš maternični vrat. To jim bo pomagalo ugotoviti, kako daleč ste v porodu.
7 znakov zgodnjega poroda
Morda boste imeli bolečine in se sprašujete, ali se je porod začel. Ko se vaš datum poroda bliža, se lahko počutite zelo pozorni na svoje telo in opazite vse vrste nepomembnih občutkov! Vse to je lahko precej zmedeno, frustrirajoče in včasih povzroči, da ste nekoliko zaskrbljeni ali tesnobni.
Tu je 7 zgodnjih znakov poroda, ki lahko nakazujejo, da se vam dojenček želi pridružiti v zunanjem svetu, ne glede na to, ali ste pripravljeni ali ne:
1. Dojenček se spusti
Morda se vam zdi, da se gibljete več kot običajno in da se je vaša izboklina premaknila navzdol. Ko se vaše telo pripravlja na porod, se otrokova glavica ‘zaskoči’ in pomakne globlje v vašo medenico. Morda se tega ne zavedate, zlasti v prvi nosečnosti.
2. Sluzni čep
Ko se maternični vrat zmehča in začne odpirati, se želeju podobna sluznica, ki ga je zamašila, odstrani. V spodnjem perilu se lahko pojavi kot en sam madež ali v manjših kosih čez dan ali dva. Morda boste to le opazili kot spremembo izcedka iz nožnice. Običajno je rožnate barve zaradi madežev krvi. Porod se običajno začne v nekaj dneh po odstopu sluznega čepa.
3. Popadki
Porodni popadki so različni. So močni, bolj boleči in trajajo dlje. Ne izginejo, ko počivate, in čeprav so sprva lahko naključni v svoji pogostosti, dolžini in intenzivnosti, se postopoma ustalijo v ustaljenem vzorcu, ko začnete porod. Popadki so dober znak, da se porod začenja, čeprav ni nenavadno, da pride do napačnega začetka in da popadki čez nekaj časa izzvenijo.
4. Bolečine v hrbtu
Ne glede na to, ali ste jo med nosečnostjo občutili ali ne, je topa bolečina v hrbtu pogost znak zgodnjega poroda. Dojenček se premika proti jugu, vaša medenica se odpira in vaše telo se pripravlja na porod.
5. Puščanje tekočine
V nasprotju s tem, kako je porod pogosto prikazan v filmih, velik izliv tekočine v prometnem supermarketu običajno ni prvi znak poroda. Voda običajno odteče kasneje v procesu, ko so popadki močni in redni in pogosto tik preden se pojavi otrokova glavica.
6. Potreba po izločanju
Pritisk otrokove glavice lahko razdraži črevesje in povzroči, da si želite sedeti na stranišču. Normalno je, da imate na začetku poroda nekaj driske. Na to glejte kot na to, da se vaše telo dobro razčisti pred številnimi napori, ki prihajajo.
7. Nemirnost
Psihološki simptomi so tako pogosti kot fizični v zgodnjem porodu. Močan nagon za gnezdenjem se lahko pojavi od nikoder in morda se znajdete, da pospravljate predale. Prav tako se lahko počutite zelo utrujeni in si želite samo počitka. Vsaka ženska je individuum, vendar je občutek “drugačnosti” normalen.
PREBERITE TUDI: 4 razlogi, zakaj se ženske odločajo za porod v vodi